V Česku ubývá turistů, nejvíce v Ústeckém kraji. Vloni hoteliéry ničila silná koruna, dnes za úbytky hostů vidí hospodářskou recesi. Méně k nám přijíždějí zahraniční turisté. Právě extrémně silná koruna se podepsala na počtu cizinců, které jsme byli ještě poměrně nedávno zvyklí na Děčínsku potkávat na každém kroku. Němci z východu jezdili k nám i mimo sezonu. To už neplatí. Někteří majitelů hotelů byli např. vloni nuceni zavřít své podniky dřív než turistická sezona skončila. Platilo to také o nejlákavější oblasti – Českém Švýcarsku. Také bohatí cizinci chybí. Ti většinou končí svoji cestu v Praze. Tam, kde si ze služeb a ubytovacích kapacit - od čtyř hvězdiček výše – mohou vybírat podle libosti.

Děčínsko má v turismu velký potenciál

Na otázku proč je stále tak málo luxusních ubytovacích kapacit na Děčínsku odpověděl Radek Vonka, radní Ústeckého kraje, jenž má na starosti cestovní ruch a je zainteresovaný v obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko:“Děčínsko a Šluknovský výběžek stále ještě doplácí na dědictví minulosti, kdy tato místa byla spíš chalupářskou a chatařskou oblastí. Státní hranice na dosah ruky také tvořila obávanou bariéru. Nicméně si myslím, že v posledních letech se to už mění k lepšímu,“tvrdí Vonka. Ale dodal, že ekonomická krize má přesto dopad na každého, tedy i podnikatele v hoteliérství. “V poslední době jsou i v severní části našeho kraje vidět náznaky zlepšení, především díky investicím z evropských peněz. I na Děčínsku máme hotely a ubytovací kapacity, které snesou to nejpřísnější měřítko na kvalitu a nároky hostů.Není jich stále mnoho, ale jsou. Třeba hotel České Švýcarsko na Mezní Louce, příjemná je i Hospůdka u Fořta. Lákavý bude jistě také penzion na náměstí v Krásné Lípě, který se s pomocí evropské dotace teď rekonstruuje za 40 milionů. Děčínsko má v turismu velký potenciál a přijde zase čas, kdy poptávka po jeho nevšedních krásách, ubytování a službách určitě stoupne,“je přesvědčený krajský politik.

Chybí hotely

Měl pravdu v tom, že děčínský okres má početně méně luxusních hotelů než tomu je v jiných krajích. I to má jistě vliv na bohatší klientelu. Zatím převažují kapacity se dvěma až třemi hvězdičkami.Čtyři hvězdičky, označující úroveň a stupeň služeb i ubytování, jsme našli jen ve dvou případech. Jde o děčínský hotel Česká Koruna a hotel Praha ve Hřensku. Jeho ředitelka Olga Klihavcová říká, že není snadné udržet se službami a komfortem celé roky na špici.“Jsme třináct let od otevření a dnešní ekonomickou krizi pociťujeme také. Přijíždějí k nám sice nejrůznější politické a společenské celebrity, ale byli bychom rádi, kdyby se tak rozhodli i další turisté. Kteří se k nám chtějí podívat o dovolené nebo na více dní než když jen projíždějí,“ říká ředitelka a dodala,a že luxusnější kapacity by v současné době tady neměly příliš zákazníků. „Lidé se dobře rozmýšlejí, než vydají korunu.“

Hosté statisticky ubývají v celé republice, ale největší pokles vloni zaznamenal právě Ústecký kraj. Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura říká, že i Češi již žádají vyšší kvalitu služeb a pokud nedostanou zajímavou nabídku na ubytování, nemají jejich provozovatelé a majitelé šanci. Nejhorší je podle něho, že už několik let přestávají jezdit západní turisté, kteří tu byli ochotni utrácet.

NAĎA KOCÁBKOVÁ