Velký zimní sraz se měl v Krásné Lípě konat už loni, jeho pořádání však nedovolila covidová epidemie. I letos ale do jeho průběhu a především příprav velmi výrazně zasáhla. „Běžně takovou akci připravujeme rok předem, nyní jsme to museli zvládnout za deset dní, protože jsme nevěděli, co budeme moci,“ povzdychl si předseda krásnolipského Klubu českých turistů Václav Hieke. Roční odklad přinesl i zvýšené finanční náklady. Klub musel například vytisknout nově kompletně všechny plakáty a další tiskoviny, ty původní totiž byly s loňským datem.

I kvůli restrikcím je letošní účast nižší, než byla na minulých zimních srazech, kam jezdilo i okolo tisíce lidí. Do Krásné Lípy se zatím přihlásilo 135 turistů, dalších 40 až 50 se jich účastní tradiční zimního táboření u základny ČSOP na Krásném Buku, o hladký průběh srazu se bude starat dalších nejméně třicet lidí. Dohromady se tak srazu zúčastní nejméně 200 lidí. Že se jedná o opravdu významnou událost, dokazuje i účast celého předsednictva Klubu českých turistů v čele s předsedou Vratislavem Chvátalem.

Děčínská Střelnice prochází první částí oprav.
FOTO: Září barvami. Děčínská Střelnice prochází rozsáhlou opravou

„Spousta dalších dorazí třeba jen na jeden den, ti se nám ani nehlásí. Na druhou stranu nám někteří na posledních chvíli odříkají účast,“ poznamenal Hieke s tím, že původně počítali s mnohem více účastníky. Tento týden tak svou cestu do Krásné Lípy zrušila maďarská delegace, kterou zasáhl covid. Kvůli složitostem s přeshraničním cestováním odřekli účast i slovenští turisté.

Na příchozí čeká v Krásné Lípě pestrý program. Celou akci zahájí slavnostní vystoupení trubačů na Křinickém náměstí, připravené jsou výletní trasy po obou stranách česko – německé hranice, počítá se s výletem do Drážďan nebo na běžky na Polevsko. Vrcholem společenské části srazu bude sobotní zábava v kulturním domě. Na tu ale bude moci kvůli omezením pouze stovka lidí a budou se muset, stejně jako na všech ostatních vnitřních akcích srazu, prokázat očkovacím certifikátem nebo potvrzením o prodělaném covidu.

Nejnovější vlaky Český drah InterJet.
Na severu se svezete moderními vlaky. Nové soupravy se na kolejích objeví letos

Pomocnou ruku při pořádání akce, která vyjde na přibližně 200 tisíc korun, přiložilo i město. „Dali jsme Klubu českých turistů dotaci, poskytli jsme bezplatně kulturní dům a technické a organizační zázemí,“ vypočítal pomoc při organizaci starosta Krásné Lípy Jan Kolář, který sám je jeho členem.

Pro krásnolipské turisty nejde o první takto velkou akci, tou pravděpodobně největší byl před 16 lety letní sraz, na který tehdy dorazilo okolo dvou tisíc účastníků.