Lidé pracující v cestovním ruchu si mohou vydechnout. Do Ústeckého kraje totiž přijelo za první čtvrtletí tohoto roku více turistů, než za stejné období v loňském roce. A co víc – Ústecký kraj zaznamenal ve srovnání s ostatními regiony vůbec nejvyšší nárůst turistů.

Podle v úterý zveřejněných údajů Českého statistického úřadu k nám od ledna do března přijelo alespoň na jednu noc 54 711 turistů, což je meziročně o 25,1 procenta víc.

„Do Českého Švýcarska je lepší jet na jaře a na podzim,“ říká manažerka Dana Štěfáčková. „Dva až tři roky na to cílíme kampaň, již se to muselo projevit,“ říká s tím, že jaro a podzim je pro návštěvu regionu lepší. „Je tu větší klid, ticho a vše je dostupné. Navíc jarní ceny jsou pro turisty zajímavější, třeba ubytovatelé to již pochopili,“ dodává Štefáčková.

Nárůst by mohl ještě pokračovat, a to třeba díky otevření Soutěsek ve Hřensku. I ty poškodila srpnová povodeň, a to se na propadu turistiky podepsalo.
I když jsou zveřejněná čísla optimistická, v dlouhodobém měřítku je zájem turistů o severní Čechy stále ze všech regionů nejmenší. Ústecký kraj prostě patří dlouhodobě mezi nejméně populární turistické destinace.

Když už ale turisté přijedou, zůstávají v průměru na 2,8 noci, což je víc než v některých jiných regionech, a tak alespoň v celkovém počtu přenocování nejsme úplně nejhorší. Za první čtvrtletí vykázaly hotely a penziony v kraji celkem 153 563 přenocování.

Problém je v tom, že Ústecký kraj nemá žádný velký magnet, který by přitahoval zahraniční turisty. Děčínsko má alespoň oproti okresům výhodu Soutěsek ve Hřensku a Pravčické brány.

I to má ale háček. „Spousta obyvatel Děčína nebyla nikdy ani v Jetřichovicích,“ upozorňuje Štěfáčková.

Ústecký kraj se proto snaží nalákat tuzemské turisty webovým portálem Brána do Čech. Zájem lidí o web z jiných koutů Česka potvrzuje radní kraje Radek Vonka.

„Překvapilo mě, že necelá polovina přispěvatelů na web není z našeho kraje,“ upozorňuje.

Turistický ruch je přitom pro každý kraj důležitý. A to nejen kvůli penězům, které tu turisté utratí, ale také kvůli pracovním místům.