Nepořádek, lidské i psí výkaly, desítky turistů dospělých i dětí a rámus. To všechno trápí o víkendech zejména v turistické sezóně obyvatele Dolního Žlebu, čtvrti Děčína. Místo je totiž vyhledávaným cílem horolezců a nemá pro turistiku patřičné zázemí.

„Někteří turisté sem jezdí lézt na skály, jiní jen trávit víkendy. Spí v autech, pod širákem. Do noci popíjejí a rámusí,“ stěžoval si tamní obyvatel Vladimír Puchýř. Vrcholem všeho prý je, že lidé chodit konat svou potřebu na hřbitov či ke kostelní zdi. „Hodili jsme jim tam se sousedkou alespoň toaletní papír,“ povzdychl si Puchýř. Doplnil, že platí stejné daně jako lidé v centru města a těm by se určitě také nelíbilo, kdyby jim před domem každý víkend někdo tábořil. „Před radnicí by jim stan postavit nepovolili, u nás to ale jde,“ zlobil se.

Připustil, že pokud by se turisté chovali slušně, nedělali nepořádek a nerámusili, příliš by mu nevadili. „Nejsou to vandalové, nic nám tu neničí,“ řekl.

Jako předseda Občanského sdružení Dolní Žleb několik let atakoval děčínskou radnici, aby pro auta zřídila alespoň nějaké stání, aby ta neparkovala,kde si řidič umane. „Bezvýsledně, o víkendech je tu až tři desítky aut,“ poznamenal Puchýř.

Předsedou sdružení už Puchýř není, ze zdravotních důvodů to vzdal.

Problémy by mohl vyřešit oficiáí kemp. O jeho zřízení všsk zatím nikdo nepožádal. „Určitě by to nebyla jednoduchá záležitost. Je to chráněné území a provoz takového kempu by byl z podnikatelského hlediska asi nezajímavý a složitý,“ řekl náměstek děčínského primátora Miroslav Samler. Dodal ale, že pokud by o vybudování kempu měl některý podnikatel zájem, město určitě bude nápomocno. „Chápu ty lidi tam, jsou obyvateli města Děčína stejně jako ostatní, tak proč by měli trpět,“ řekl.

Samler slíbil, že problém Dolního Žlebu znovu zařadí do programu jednání radních a bude hledat další způsoby, jak tamním lidem pomoci.

Občanské sdružení Dolní Žleb zatím sdružení řídí Jan Švihnos. „Na základě našeho požadavku už nechalo město vybudovat lavičky, takové kulturnější zázemí pro turisty,“ řekl včera Švihnos. Jemu návštěvníci Žlebu příliš nevadí. „Udělám cokoliv pro to, aby sem lidé jezdili, je tady krásně,“ poznamenal.

Pomoci by mu měla i městská policie. Nad pořádkem ve čtvrti budou strážníci častěji dohlížet. Zesílená kontrolní činnost je výsledkem jednání vedení městské policie s dolnožlebským občanským sdružením.

Strážníci ale chtějí přeci jen postupovat benevolentněji a návštěvníkům spíše budou radit, kde se mohou ubytovat. „Určitě to neznamená, že si rozdělají stan a okamžitě dostanou pokutu. Ta připadá v úvahu, pokud by skutečně dělali nepořádek. Strážníci budou mít za úkol dohlédnout na to, aby se netábořilo divoce a turisty budou posílat na místo, kde je táboření povolené. To se podařilo zástupcům občanského sdružení vyjednat s jedním z tamních podnikatelů,“ dodal ředitel. Připomněl, že uvítá i další podněty obyvatel města. „Aktivitu občanů rozhodně vítáme. Přeci jen nejsme vševědoucí a díky těmto podnětům můžeme být tam, kde nás lidé budou potřebovat,“ dodal ředitel.