„Ten kluk si hrál na kamenech pod výtokem z rybníku 
a nejspíš do vody spadl. To nevím přesně, stál jsem k němu zády. Ale v tu chvíli mi mamka říká: Co to tam ten kluk dělá?" vzpomíná Oliver Tonder.

V tu chvíli začínal proud unášet malého chlapce do Labe. Oliver ani chvíli nezaváhal a pro chlapce do řeky skočil. Na místě byly v tu chvíli desítky lidí, zareagoval ale pouze on a kluka z vody vytáhl. Jedné divačce se to dokonce podařilo vyfotit.

Malému chlapci se díky Oliverovi nic nestalo. Je ale velmi pravděpodobné, že nebýt rychlé a duchaplné reakce třináctiletého mladíka, mohlo vše skončit mnohem hůře.

„To by udělal každý, já jsem byl jen nejblíže," říká skromně Oliver Tonder.

To si ale nemyslí na děčínské radnici, kde Olivera Tondera za jeho skok do řeky ocenili.

Oliver vytáhl malého chlapce z Labe.„Jsme hrdí, že u nás máme takového mladého muže, který nemyslí jen na sebe. Je to příklad i pro dospělé," říká děčínská primátorka Marie Blažková.

Ta mu poděkovala při osobním setkání na magistrátu, zároveň Oliveru Tonderovi předala šek na nákup sportovních potřeb.
Oliverovi při záchraně chlapce možná pomohlo i to, že je sám aktivní sportovec a ve vodě je jako doma. Hraje totiž závodně za děčínský klub SK Děčín vodní pólo.

„Lidé si plánují, jak se zachovají v určitých krizových situacích. Jenže jak na ně dojde, nejsou často schopni nic udělat. Oliver ale neváhal, správně celou situaci vyhodnotil a skočil do řeky," dodává Marie Blažková.

Pro mladého zachránce to ale nebylo první ocenění za jeho statečný čin. Toho prvního se mu dostalo hned po skončení plaveckého závodu Gastonův memoriál. Dostal, stejně jako vítězové jednotlivých kategorií, sošku lachtana Gastona. Ten se stal před třinácti lety jedním ze symbolů ničivých povodní, když uplaval z pražské zoologické zahrady. Svou pouť Vltavou a Labem, která skončila až v Německu, ale bohužel nepřežil. Jeho jméno tak nyní nese Gastonův memoriál, plavecký závod mezi Děčínem a Ústím nad Labem.

Podobný čin ocenili nedávno v Ústí nad Labem, kde letos v dubnu zachránily dvě dívky život cyklistovi, kterého postihla srdeční slabost. Kateřině Skokanové a Martině Chvojkové se dostalo v květnu ocenění nejen od ústeckého primátora, ale i od policie.

Ústecký policejní šéf Vladimír Danyluk tehdy vyzdvihl zejména to, že obě dívky nebyly lhostejné.

„Na kamerovém záznamu je vidět, jak muž spadl, přelezl na chodník a ještě se snažil dostat kolo z vozovky. Zastavil u něj řidič osobního auta, kolo zdvihl, odhodil, pak nasedl do vozu a ujel," řekl Danyluk. Kamera zaznamenala i dalšího muže, který procházel okolo 
a nepomohl.

„Nevěděla jsem, jestli pán není opilý, ale když jsem se na něj podívala, byl v obličeji modrý, proto jsem hned začala s oživováním. Zkušeností moc nemám, byla jsem v šoku, ale nakonec se to rozjelo. Martina volala na záchranku a oni nám radili. Pak ještě přišla jedna paní a ta nám pomohla, dávala pánovi umělé dýchání. Sanitka přijela během několika minut a pána odvezli, probral se až v nemocnici," vyprávěla Kateřina.