Rok od roku štědřejší jsou lidé při Tříkrálové sbírce. Letos na Děčínsku a Šluknovsku věnovali téměř 462 tisíc korun, skoro o 54 tisíc více než před rokem.

Do letošní Tříkrálové sbírky se opět pustily tři oblastní charity a dvě farnosti. A stejně jako před rokem získala do svých kasiček nejvíce peněz farnost v Srbské Kamenici. Letos jí lidé věnovali více než 202 tisíc korun, loni to bylo 177 tisíc. „Letos jsme při Tříkrálové sbírce vykoledovali nejvíce. Od Tří králů nedělám nic jiného, než že chodím Tříkrálovou sbírku. Pokud někdo není doma, tak k němu se Třemi králi přijdeme znovu,“ nabízí recept na úspěšné koledování administrátor farnosti v Srbské Kamenici Marcel Hrubý.

Pod tuto farnost spadají koledníci nejen z Děčínska, ale také například z Mařenic a Horního Prysku na Českolipsku nebo Lovečkovic na Litoměřicku.

„Letos jsme přibrali farnost v Arnolticích, kde se dříve koledovat nechodilo. Drtivá většina lidí, které oslovíme, nám přispěje. Řekl bych, že nás odmítne tak jeden člověk na celou vesnici,“ uvedl administrátor srbskokamenické farnosti.

POMÁHAJÍ NA MÍSTĚ

Rostoucí zájem o Tříkrálovou sbírku může být zapříčiněn také tím, že většina výtěžku zůstane v místě, kde peníze lidé darovali. Z vykoledovaných peněz se zpět vrací 65 procent.

„S výběrem těch, kteří pomoc potřebují, nám pomáhají přímo v obcích, kde koledujeme. V minulosti jsme tak prostřednictvím sbírky podpořili například handicapovaného mladého muže z Růžové nebo děčínské sdružení Slunečnice, které se věnuje práci se zdravotně postiženými,“ přiblížil Marcel Hrubý, kam mohou peníze putovat.

Oproti minulému ročníku vykoledovali Tři králové více peněz například i v České Kamenici nebo v Děčíně – Podmoklech.
K potřebným se dostanou peníze také v západní části Šluknovského výběžku, kde měla Tříkrálovou sbírku na starosta Oblastní charita ve Šluknově.

„Koledovali jsme v Mikulášovicích, Velkém Šenově a Šluknově. Také my použijeme 65 procent peněz přímo v místě. Například ve Šluknově podpoříme předškolní klub, který provozujeme,“ řekla zástupkyně ředitelky šluknovské charity Kamila Svobodová.

Dobročinnou sbírku spojenou s koledováním uspořádali poprvé v novodobé historii v olomoucké arcidiecézi. V roce 2000 tady koledníci vyrazili do ulic na základě staré lidové tradice, která má svůj původ ve středověku. Charita ČR dala tříkrálovému koledovaní nový rozměr a postupně ji rozšířila do celé republiky. Letos koledníci získali do kasiček téměř 120 milionů korun, v Litoměřické diecézi to bylo 3,2 milionu, o 300 tisíc více než loni.

Tříkrálová sbírka
Charita Šluknov 42 811
Charita Rumburk 40 764
Charita Č. Kamenice 142 179
ŘKF Podmokly 34 002
ŘKF S. Kamenice 202 072