„Období letních prázdnin se jako každý rok zapisují do běžného provozu na silnicích především ve zvýšeném počtu cyklistů na cyklistických stezkách i na silnicích všech druhů. Také motoristů v červenci a srpnu výrazně přibývá, proto se i děčínští dopravní policisté společně s policejní preventistkou zapojili do opatření „prázdniny"," uvedla děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.

Během tří dnů proběhly v našem okrese celkem tři akce. Policisté při nich dohlíželi na silniční provoz, upozorňovali na nedostatky a prováděli silniční kontroly, při kterých se nejvíce zaměřovali na užití alkoholu a jiných návykových látek před a během jízdy. Současně kontrolovali technický stav aut a upozorňovali řidiče a řidičky, pohybující se po silnicích bez osvětlení či s prasklými žárovkami potkávacích světel, bez užití bezpečnostních pásů či telefonující během jízdy.

„Všechny tyto prohřešky byly zpravidla vyřešeny domluvou. Jen ve výjimečných případech byly zjištěné nedostatky postihnuty blokovou pokutou nebo oznámením příslušnému úřadu. Kdo prošel kontrolou bez po-skvrnky, navíc od přítomných strážců zákona obdržel drobné dárky, coby ocenění dodržování kázně spojené se silničním provozem," dodala mluvčí s tím, že zastavení cyklisté i řidiči aut byli podrobeni orientační dechové zkoušce, zda nepili alkohol.

Někteří také navíc orientačnímu testu na drogy. U jednoho řidiče byl zjištěn alkohol.

Ve špatném technickém stavu se nacházela dvě auta, jeden řidič nebyl v době kontroly schopen doložit doklad o pojištění odpovědnosti.

Celkem policisté zkontrolovali 270 aut, v 85 případech zjistili nějaký prohřešek. Blokovou pokutou bylo vyřešeno 81 řidičů – od nich policisté vybrali na pokutách do státní kasy celkem 38 400 korun.