VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři obce z Děčínska soutěží o prestižní titul

Děčínsko - V roce 1998 získal Jiřetín pod Jedlovou celorepublikové prvenství. Zda se o něj utkají i letos přihlášené obce, bude jasné v červenci.

23.6.2010
SDÍLEJ:

Hodnotící komise prošla Doubicí.Foto: Michal Šafus

DOUBICE - „Zjistil jsem, že za tři roky jsme udělali plno práce, se kterou bychom se mohli pochlubit,“ vysvětluje důvod, proč se Doubice přihlásila do soutěže, její starosta Martin Schulz. Obec nechala obnovit starý hřbitov a postavit kolumbárium. „Do té doby byl zanedbaný a nefunkční,“ vysvětluje starosta. Dalším počinem v průběhu jeho působení na radnici byla i rekultivace rybníku. „Neslouží sice jako rekreační, ale v době velkých dešťů zadržuje vodu, která by jinak Doubici spláchla, současně je biokoridorem pro pářící se žáby,“ dodává Schulz.
Na cestě z Doubice k Rybništi také vyrostla nová alej. Opravená je i kaple Nejsvětější trojice.
Doubice leží v v těsné blízkosti Národního parku České Švýcarsko. Má 106 stálých obyvatel a je tak nejmenší ze všech tří obcí přihlášených obcí na Děčínsku. Řada známých lidí tady chalupaří.
„Nesmím zapomenout na to, že letos jsme už jednu cenu získali, a to Skleněnou popelnici pro rok 2009 za sběr tříděného odpadu, vlastně jsme ji obhájili. Odměnou bude další část dětského hřiště v hodnotě 50.000 korun,“ upozornil starosta.
A kdyby se Doubice stala Vesnicí roku?
„S tím souvisí i finanční odměna a ta by se nám rozhodně hodila. Máme rozbité silnice a určitě bychom ji použili na jejich opravu,“ dodává Schulz.

MERBOLTICE - „Vůbec nám nešlo o peníze, které s sebou vítězství v některé z kategorií soutěže nese,“ tvrdí starostka Merboltic Hana Kučerová. Myslí, že obec se má čím pochlubit. „Navíc chceme ukázat, jak pěkně a dobře se dá i na malé vsi žít,“ tvrdí.
Obec Merboltice má 172 trvale žijících obyvatel, další část tvoří chalupáři. „Lidé tu žijí společenským životem, některé akce organizuje obec, další lidé sami. Připomenu třeba Merboltickou buchtu a nebo právě aktuální soutěž o nejkrásněji rozkvetlou zahrádku,“ popisuje starostka.
Jenže nejen zábavou je člověk živ a obzvláště na vsi, kterou loni značně poškodily bleskové povodně. Část silnice zmizela z povrchu zemského, velká voda zaplavila lidem domy, strhala historické mostky.
„Pořád ještě opravujeme, na mostky jsme dostali dotace skoro dva miliony, uděláme to levněji, šetříme tak státu peníze,“ dodává starostka s úsměvem.
Chloubou obce jsou merboltické chalupy, ale především opravená středověká zvonice s novým hřbitovem, který si lidé sami postavili, svěcení zvonu Kateřina, na který se stálí obyvatelé a chalupáři složili a vybrali 130 tisíc korun. Dalším skvostem je rozhledna na Strážném vrchu, kterou postavila obec z vlastních peněz, přispěl i kraj a sponzoři. Rozhledna celkem vyšla na milion sto tisíc korun.

RŮŽOVÁ - „O peníze jde v první řadě,“ smála se starostka Růžové Helena Křížková. Ale ani její obec nesoutěží kvůli nim. „Byla u nás kontrola z kraje, někdy před rokem, obec se jim líbila, a tak nám doporučili, ať soutěž zkusíme,“ vysvětluje důvod přihlášky Křížková.
Růžová je také hlavně chalupářská obec, stálých obyvatel tady žije 408. „Snažíme se dělat, co je v našich silách, obec je čistá, uklizená, samá květina,“ tvrdí starostka. Na soutěži ji nadchlo to, že lidi v obci semkla. „Pořádali jsme různé brigády, přišlo plno lidí, kteří chtějí, aby obec nějak vypadala a nebyla tou zastrčenou vesnicí v pohraničí,“ říká Křížková. I její obec se má čím pochlubit. Kostel sv. Petra a Pavla je dominantou obce a upoutá ihned po příjezdu do Růžové. V letech 1990-2000 prošel rozsáhlou rekonstrukcí a byl znovu vysvěcen. Velkou zásluhu na tom má církevní administrátor Marcel Hrubý, jenž neúnavně sháněl peníze i brigádníky. V kostele konají pravidelné bohoslužby, koncerty a setkání občanů při slavnostních příležitostech.
K Růžové patří i památkově chráněná osada Kamenická Stráň. „Je to místo, které pohladí, pobyt tam je balzámem na duši,“ tvrdí starostka. Kdyby některou z cen získala, obec by nezpychla. „Naopak, cena by byl závazek pro další práci,“ dodává.

Autor: Alice Klaubenschalková

Která obec by si zasloužila titul Vesnice roku?

Růžová

62 %

Doubice

30 %

Merboltice

8 %

Hlasovalo: 60

Anketa byla ukončena

23.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aleš Pařízek z 18. volebního okrsku v Litoměřicích vysypává obálky s volební urny.
AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE
9

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ilustrační foto.

STAN bude požadovat přepočítání výsledků voleb, chybí mu "kroužky"

Organizátor festivalů D. Pešťák: Hendikepovaným dětem jsme už předali 180 tisíc

Děčín – David Pešťák z Děčína ve spolupráci s Jaroslavem Horákem organizuje charitativní koncerty a festivaly pro hendikepované děti. Rockeři s dobrým srdcem už mají na svém kontě desítky takových akcí, kam zvou nejen známé kapely, ale i oblíbené herce.

V Opavě přišlo povzbuzení, nyní to chce konečně vyhrát!

Varnsdorf – Dalo by se říci, že teď, nebo nikdy. Severočeský Varnsdorf by se rád odlepil z posledního místa. A hlavně chce vymazat nulu v kolonce výher.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Děčínsko - I tento týden probíhá anketa Děčínského deníku O nejroztomilejší miminko týdne. Hlasovat můžete do pátku do 12:00 hodin, a to každou půlhodinu. Výsledky se dozvíte vždy v sobotu ráno, kdy na našich webových stránkách naleznete nová miminka i anketu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení