V polovině ledna se neznámému tyranovi málem podařilo otrávit jedem na krysy psa a kočku. Návnadu hodil rovnou do zahrady domu v Růžové u Děčína pravděpodobně se záměrem zvířatům ublížit. Majitelé zvířat našli jen prázdný obal od toxické látky.

„Stalo se to u našich. Šli ven a viděli u dveří papírek, kde bylo napsáno Hubex. Čichala k tomu jak kočka, tak pes. Naši hned volali na veterinu a prý ať okamžitě přijedou. Na veterině dostali protijed a léky na doma,“ řekla Deníku Anna Černohorská, která na případ upozornila na sociální síti Facebook.

Otrávení psi i kočky

Zvířata neměla vyhráno, a tak následovalo několik dní čekání, zda se otrava ve větší míře projeví. Pes se v průběhu dní zdál být v pořádku, kočka na tom byla hůře. Oběma se ale podařilo zotavit. „Až týden se čekalo, jestli se něco bude dít, nebo ne. Naštěstí jsou zvířata v pořádku,“ ulevilo se ženě. Ta připustila, že návnadu mohl na zahradu hodit někdo ze sousedů, komu zvířata vadila.

Další lidé v diskuzích upozornili, že návnady našli také v České Kamenici. Někomu se podařilo přiotrávit psa i v Malé Veleni. Další psi pozřeli návnady v Bělé a také v nedalekých Čechách.

Pokud lidé najdou při procházkách nastražené návnady, mohou se obrátit na městskou policii, která návnadu odstraní, případně zavolá Policii ČR, pokud to vyhodnotí jako pokus trestného činu.

„V místě toho může být více, takže v rámci možnosti hlídka prověří, zda se skutečně jedná o úmysl zvířeti ublížit,“ sdělil zástupce ředitele děčínských strážníků Tomáš Pavlík. Zároveň doplnil, že podobné případy, kdy by lidé strážníkům hlásili nalezené otrávené návnady, nepamatuje.

Jed na krysy zabíjel

V létě roku 2018 ale někdo v děčínských Boleticích přiotrávil jedem na krysy minimálně tři psy se zřejmým úmyslem, jednoho z nich dokonce zabil. Návnady totiž zvířata pozřela na zahradách domů, kde žijí jejich majitelé a které spolu sousedí. Průběh otravy byl stejný – psi zvraceli a měli krvavý průjem. Několik týdnů trvalo, než se zvířata díky kvalitní veterinární péči zotavila. Jeden ze psů svůj boj o život po týdnu vzdal.

K podobným případům docházelo ve stejném roce také v blízkosti děčínské Střelnice. Údajně tu měli na následky otravy zemřít nejméně tři psi.

I děčínská veterinářka Markéta Grešíková se s případy otravy psů ve své ordinaci setkává. Jak se mají majitelé zachovat? „Nejdůležitější je přijít včas. Pokud má majitel podezření, že pejsek něco špatného sežral, tak do půl hodiny. Pokud má ale doma tříprocentní peroxid vodíku, může ho předtím, než pojede k veterináři, zředit s vodou v poměru jedna ku jedné a pejskovi ho podat. Ten ho pak musí vypít tolik, dokud nezačne zvracet. Zároveň pokud má doma nějaké živočišné uhlí, tak mu může podat třeba dvě až tři tablety,“ poradila veterinářka Grešíková.