Stoprocentně úspěšný při porcování medvěda byl děčínský poslanec za ODS Vladimír Šoltys. Pro tři sportovní oddíly získal peníze ze státního rozpočtu.

Z medvěda si díky Šoltysovi ukrojí děčínští tenisté, a to milion sto padesát tisíc korun na zavlažování sportoviště, stejně tak Jiskra Modrá, která chce milion a sto tisíc korun.

Sedm set tisíc korun dostane fotbalový oddíl ŘEZ-UZ, jenž Šoltys zakládal a na jehož pozemcích je fotbalové hřiště. A to se právě stalo trnem v oku některého z občanských sdružení na Děčínsku. Stěžuje si u Transparency International (TIC).

„Ano, obrátili se na nás, abychom záležitost týkající se peněz ze státního rozpočtu, které mají přijít na Děčínsko, prozkoumali,“ potvrdil Martin Holík z právní poradny Transparency International. O tom, které sdružení se na ně obrátilo, nechtěl hovořit. „Od tohoto klienta jsme nedostali svolení ke zveřejnění jeho jména,“ poznamenal.

Holík také uvedl, že poslanec Šoltys sice žádal o peníze ze státního rozpočtu pro klub, který zakládal, ale nedopustil se tím ničeho nezákonného.

„Jsme ale obecně proti tomu, jak se medvěd porcuje. Peníze žadatelé dostanou podle toho, jak a kdo za ně lobuje a přidělení je navíc neprůhledné,“ tvrdil Holík. Dodal, že TIC usiluje o to, aby i lobbing, který může být často ku prospěchu věci, měl jasná pravidla. „Myslím také, že při rozdělování peněz by měla být nastavena přesná kritéria, za jakých podmínek, je může žadatel dostat,“ poznamenal Holík.

Poslanec Vladimír Šoltys vlastní pravidla měl. „Požadoval jsem, že pokud některou ze žádostí sportovců podpořím, musí se klub věnovat dětem, a to všichni žadatelé splnili,“ řekl Šoltys. Doplnil, že všechny tři sportovní kluby, které peníze dostanou, mají dohromady tisícovku členů a velká část z nich jsou právě děti a mládež. To, že žádá peníze pro sportovní klub, který zakládal a že sportovci hrají kopanou na jeho pozemcích, nepovažuje za žádný střet zájmů či dokonce za získávání peněz do vlastní kapsy.

„Není na tom nic divného, bylo by chybou, kdyby oddíl, který jsem zakládal, nemohl dosáhnout na peníze z rozpočtu jen proto, že jsem jeho jednatelem,“ bránil žádost klubu Šoltys už v pondělí. Porcování medvěda naopak považuje za průhledné a ideální. „Kdyby šly peníze přes ministerstva, pak by to teprve podle mého názoru bylo neprůhledné. Takhle každý ví, o co svého poslance požádal a jak dopadl a ví to i široká veřejnost,“ vysvětlil Šoltys.