V okolí Šluknovského a Frýdlantského výběžku je kolem 3000 takzvaných podstávkových domů, které jsou pro tuto oblast charakteristické. Postupně ovšem mizí nebo jsou nevhodně rekonstruovány. Alespoň částečně by tomu měla zabránit rodící se síť, která by měla jejich majitele postupně spojit a naučit, jak roubené domy šetrně opravovat. Řekl to Pavel Svoboda ze Společnosti pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska, která mimo jiné rekonstruuje vzorový dům v Lipové na Děčínsku.

Podstávkové domy jsou charakteristické pro oblast Lužice a severních Čech. Po staletí se tam mísili Slované a Němci a stejné to bylo i s postupy, jimiž stavěli svá obydlí. Základem domu je roubené přízemí, nad nímž bývá ještě jedna samostatná konstrukce, která nese patro nebo střechu.

"Jsou to architektonické skvosty, i když řadu z nich poznamenaly nešetrné zásahy v 20. století. Díky projektu by jejich majitelé měli mít dost informací, jak domy dál opravovat. Nejde nám o návrat do původního stavu, ale o vyhnutí se největším zvěrstvům, třeba plastovým oknům," řekl Svoboda. Zájemce by měl spojovat česko-německý webový portál, kde se budou moci majitelé domů i registrovat.

Podobné snahy trvají na německé straně o něco déle. Právě tam čerpají čeští nadšenci inspiraci. Z evropských fondů navíc přicházejí peníze na opravu dvou vzorových domů na obou stranách hranice; v české Lipové a v německém Cunewalde. Oba spojuje dost špatný technický stav i budoucí využití pro obecně prospěšné aktivity. Dům v Lipové by měl posloužit českým i německým výtvarníkům.

"Byl ve velmi špatném stavu, takže rekonstrukce stojí okolo 14 milionů korun. Menší opravy domů samozřejmě nejsou zdaleka tak drahé," řekl Svoboda. Až bude dům v Lipové hotový, měli by se na něj začít jezdit dívat majitelé podobných staveb. "Měl by jim sloužit hlavně jako inspirace," vysvětlil architekt Tomáš Efler z Ústavu památkové péče a renovací ČVUT.