Právě teď slaví kočičí mikroazyl Konečně šťastný domov své první narozeniny. Za rok působení prošlo jeho branami několik desítek koček. Cílem útulku je kastrace potulných a opuštěných koček. „Od března roku 2009, kdy jsme založili náš azyl, se nám na podařilo vykastrovat čtyřicet koček. Kočku jsme po kastraci doléčili, určili jí opatrovníka a dále ji sledujeme,“ řekla zakladatelka Miluše Honsů.

V současné době našlo v mikroazylu domov osmnáct koček. „Tento rok je zoufale mnoho koťat, která nikdo nechce. Znovu tedy apelujeme na širokou veřejnost: Dejte vykastrovat svoji kočku,“ uvedla Honsů. Pokud se jedná o toulavé kočky, mohou se lidé obrátit na kočičí azyl. Jeho zaměstnanci zvíře odchytí a na vlastní náklady vykastrují.

„Kastrace je finančně náročná, a proto přivítáme jakoukoliv podporu. Do projektu se zapojil i veterinář Oldřich Baudyš, který kočky kastruje za nižší částku,“ podotkla Honsů. V ordinaci veterináře je umístěna kasička, do které mohou lidé vhazovat své příspěvky. „Je dobře, že se někdo zajímá o to co se ve městě děje. Toulavých koček je tu mnoho,“ řekl veterinář.

„Jsem ráda, že v Rumburku takové zařízení funguje. Bydlím v Podhájí, mám malého syna, se kterým si chodím hrát na pískoviště a musím říct, že za poslední rok se tu snížil počet toulavých koček na minimum,“ řekla maminka pětiletého Adama Kloučka. Dodala, že doufá, že nyní už jejímu synovi nehrozí takové nebezpečí. „Kočky přenáší řadu nemocí, dříve jsem synovi nedovolila aby si hrál na pískovišti, dnes už ho tam klidně nechám,“ pochvalovala si maminka.

Kočky jsou přenašeči mnoha nákaz. Jednou z nejobávanějších a nejvíce diskutovaných je toxoplasmóza. K jejímu přenosu dochází kontaktem s výkaly nemocné kočky.

Zakladatelka kočičího mikroazylu Miluše Honsů dodala, že sdružení je schopné zajistit kastraci koček i v sociálně slabých rodinách. „Koťata z těchto rodin většinou končí právě na ulici. Majitelé je nejsou schopni uživit nebo koťata někam udat, proto je mnohdy hodí někomu za plot,“ uvedla Honsů.