Děčínský poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna se má za spršku vulgarit a agresivní chování vůči demonstrantům proti ruským nacionalistickým motorkářům Noční vlci po výzvě svého stranického šéfa Jana Hamáčka omluvit. Foldyna to ale odmítá.

Noční vlci přijeli v pondělí do Prahy, aby uctili památku ruských vojáků padlých za druhé světové války. Čekali na ně příznivci i odpůrci. Do diskuze s Foldynou se na demonstraci zapojil i aktivista Martin Uhlíř, který chtěl s vrcholným představitelem ČSSD diskutovat. „Jdi do pr…, vole,“ zakončil Foldyna diskuzi a odešel.

Děčínský poslanec je známý svým vřelým vztahem k ruským motorkářům z klubu Noční vlci. Jeho vlastní strana ústy svého předsedy označila účast na podobných akcích za Foldynovu soukromou aktivitu. Jenže po pondělní akci, po které média zveřejnila fotografii, na které Foldyna z těsné blízkosti křičí na Uhlíře, vedení strany postoj přehodnotilo.

„Tohle prostě Jaroslav Foldyna přehnal, jako místopředseda strany se musí kontrolovat a měl by se za své chování omluvit,“ napsal na Facebooku předseda ČSSD Jan Hamáček.

Podle politologa z ústecké univerzity Lukáše Novotného by podobné chování vrcholného politika bylo na západě neakceptovatelné. „To, co dlouhodobě předvádí pan Foldyna, se naprosto příčí modernímu pojetí sociální demokracie,“ řekl Novotný.

„Jestliže pana Hamáčka budeme považovat za reprezentanta nové sociální demokracie, tak pan Foldyna představuje to nejhorší, co ČSSD může přinést,“ dodal Novotný.

Zastání naopak našel Foldyna u některých svých spolustraníků. „Tam, kde se ostatní prodávají pro zalíbení se funkcionářům, on stojí klidně sám s praporem,“ napsal na Facebooku například sociální demokrat z Rumburku Dalibor Dvořák.

Hamáček po Foldynovi požaduje omluvu. Té se ale zřejmě nedočká. „Za co se mám omlouvat? Za to, že jsem vlastenec? A vlastenec je pro vás špinavé a sprosté slovo? A v čem?“ ptal se Foldyna ve videu zveřejněném na portálu Youtube.

„Já jsem se nechoval nepřístojně, choval jsem se úměrně situaci, kdy na mne ten člověk mluvil ze tří centimetrů a nechtěl pochopit, že takto se nemluví. Kolega Hamáček dostal zkreslené informace,“ dodal pro Deník Foldyna.

Pochopení pro jeho chování nemají kolegové z parlamentu zastupující Děčínsko. „Ukazuje to na roztříštěnost postojů sociální demokracie. Já takové věci nedělám, i když některým voličům to imponuje,“ řekl senátor Zbyněk Linhart (nez.).

Účast na podobných akcích zcela odmítl druhý děčínský poslanec Tomáš Kohoutek (ANO). „Já bych se nikdy takto nechoval. Je to ale na pocitu a svědomí každého z nás, jak to posoudí,“ uvedl Kohoutek.