Problémy s výpočetními systémy úřadu práce se mohou na Děčínsku dotknout až několika desítek tisíc lidí. Přibližně třetina rodin, tedy kolem 17 tisíc, v tomto regionu totiž pobírá některou z dávek státní sociální pomoci nebo dávky v hmotné nouzi.

Úřad práce se musí vracet 
k původnímu počítačovému systému. Nařídil mu to totiž antimonopolní úřad, kterému se nelíbila smlouva se společností Fujitsu, která začala zavádět nové systémy podle rámcové smlouvy s ministerstvem vnitra. To bylo podle antimonopolního úřadu v roz-poru s platnými zákony.

Někteří úředníci se tak musí znovu učit se starým programem. Navíc nemají přístup  k datům nutným pro výpočet dávek.

„V tuto chvíli prosíme veřejnost o pochopení v případech, kdy bude nutné upravit na některých pracovištích dobu vyhrazenou pro osobní kontakt s klienty. Zaměstnanci Úřadu práce  České republiky budou muset v několika příštích týdnech věnovat více času administrativě, aby se přechod a zejména převod dat podařil. Generální ředitelství i lokální pracoviště budou lidi o nutných opatřeních průběžně informovat," uvedla generální ředitelka Úřadu práce České republiky Marie Bílková.

Ilustrační foto.V Děčíně by nic takového ale hrozit nemělo. Alespoň prozatím.

„My prozatím jedeme 
v normálním režimu, provoz úřadu práce jsme omezovat nemuseli. Budeme se přizpůsobovat aktuální situaci, která nastane," uvedla pro Děčínský deník šéfka děčínského pracoviště úřadu práce Marie Blažková.

Lidé by podle zákona měli dostat sociální dávky nejpozději do konce daného kalendářního měsíce. Ale i jen posunutí o několik dní může řadu z nich vystavit nemalým problémům.

Mají totiž často nastavené trvalé příkazy na úhrady nájmů nebo energií, které nebudou moci zaplatit, pokud nedorazí peníze v obvyklém termínu.

„Budou mít starosti, jak zaplatit všechny měsíční poplatky na rozdíl od lidí, co ty poplatky mají povinnost včas vyplácet. Jak jednoduché, co? Lidi, starejte se jak chcete, nás se to netýká, jelikož svoje dostáváme pravidelně a včas," napsal v pátek na Facebooku Děčínského deníku Milan Řezníček.

„Co to udělá s rodinami nikoho nezajímá, hlavně že oni mají dost," přidává se Jana Babiaková.

Podle ministerstva práce 
a sociálních věcí by ale měla proběhnout výplata všech sociálních dávek v termínech daných zákonem.

Ilustrační foto„Úřad práce přijal veškerá opatření, aby byl schopen vyplácet všechny nepojistné sociální dávky i dávky z oblasti zaměstnanosti v nových podmínkách," uvedla mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Problémy se týkají nejen všech nepojistných dávek, ale i dávek souvisejících se zaměstnaností. Úředníci už nesmějí teprve dva roky starý systém používat, kvůli porušení pravidel při jeho výběru to zakázal antimonopolní úřad. Úřady se tak úplně vrací k původnímu dodavateli. Generální ředitelka úřadu práce Marie Bílková řekla, že by to měly podle plánu zvládnout za leden.

Nový systém pořídilo ministerstvo práce za svého tehdejšího šéfa Jaromíra Drábka (TOP 09). Nevybralo ho 
v tendru, připojilo se jen 
k rámcové smlouvě vnitra 
s firmou Fujitsu Technology Solutions. Podle antimonopolního úřadu tak resorty porušily zákon o veřejných zakázkách, zakázal tedy systém používat.
Před dvěma lety, kdy se novinka narychlo zaváděla, úředníci museli pracovat několik týdnů přesčas, programy kolabovaly, tvořily se fronty a lidé dostávali dávky se zpožděním.

„Podruhé tak naši lidé i klienti platí za stejnou chybu tehdejšího vedení ministerstva práce, které se rozhodlo v roce 2012 nahradit léta fungující a v praxi ověřené programy s mnohem větším záběrem hybridním modelem podpory výplaty sociálních dávek. Bez jakékoli přípravy 
a zkušebního provozu," uvedla Bílková.