Až 1600 lidí na Děčínsku jezdí po silnicích bez dokladů. Motoristé, kteří vlastní řidičský průkaz vydaný v době od 1. ledna 1994 do konce roku 2000, si měli své doklady k loňskému poslednímu prosinci vyměnit.

Mnozí tak ale neučinili a riskují pokutu, která může dosáhnout až dvou tisíc korun.

„Tu sankci v maximální výši kolegové při silničních kontrolách zatím nikomu neuložili. Byly to zatím vesměs menší částky. Blíží se ale konec února a tak benevolentnější přístup k řidičům, kteří nestíhali výměnu, se bude měnit v citelnější postihy,“ uvedl šéf děčínské dopravní policie Martin Votrubec.

Povinnost nechat si vyměnit řidičské průkazy s končící dobou platnosti se v jižní části děčínského regionu týkala více než 7000 řidičů.

„V evidenci máme stále asi 1600 lidí, kteří si své doklady nevyměnili. Někteří alespoň, byť se zpožděním, o vydání nových průkazů požádali. Ty další stovky řidičů zůstávají buď liknaví a nebo je mezi nimi i nemálo takových, kteří vzhledem k věku nebo zdravotnímu stavu ani o výměně neuvažují,“ tvrdila vedoucí oddělení vnitřních věcí, přestupků a dopravně správních agend děčínského magistrátu Milena Šikýřová-Mestlová.

Lidé, kteří se rozhodli, že po zbytek svého života už řídit nebudou, by ale neměli své doklady, které pozbyly platnosti, nechávat povalovat doma kdesi v šuplíku.

Mají povinnost je odevzdat příslušnému úřadu, který oprávnění vydal.

„Mám doma ještě řidičák růžové barvy. Po docela komplikované nehodě jsem už za volant neusedla a nepovažovala jsem za nutné doklad vracet. Mám v něm fotografii, kdy jsem ještě byla docela fešanda a tak si řidičák nechávám na památku,“ prohodila s úsměvem devětašedesátiletá paní Marie z Děčína.

S výměnou řidičských průkazů otálejí i motoristé ve Šluknovském výběžku.

„Na našem civilně a dopravně správním odboru mělo o výměnu požádat zhruba 2100 řidičů. Nevyměněných zůstává asi 650 průkazů, z toho stovka opozdilců už má nové doklady připravené k převzetí,“ informovala o postupu výměny řidičských průkazů Gabriela Doušová z městského úřadu v Rumburku. Na varnsdorfské radnici evidují necelé čtyři stovky nevyměněných řidičských průkazů.

Řidiči, kteří o vydání nových dokladů požádali až po 31. prosinci loňského roku, musí hradit padesátikorunový správní poplatek. Od letošního 1. ledna zároveň začala výměna řidičských průkazů vydaných od počátku roku 2001 do 30. dubna 2004. Těchto řidičů je v celé republice více než jeden milion. Průkazy si mohou měnit do konce roku 2013.

Po 1. lednu 2014 bude v České republice platný pouze typ takzvaného evropského průkazu, který je vydávaný od 1. května 2004. Tedy od vstupu Česka do Evropské unie. Průkaz má nejvýše desetiletou platnost, která je vyznačena na jeho přední straně.