Ústecko bude mít možná svůj národní park. Zastupitelé kraje už dali zelenou možnosti rozšířit České Švýcarsko i na Tiské stěny.

„Myslím, že Tisá je výjimečná a rozhodně si to zaslouží,“ řekl Radek Vonka, člen rady kraje. Podotkl, že rozšíření navrhuje správa parku a kromě Tisé zahrnuje ještě několik dalších míst.

„Se starosty obcí, jejíchž území se to týká, jsme jednali a jejich zastupitelstva dala souhlas – kromě Tisé, tam dají stanovisko až po zářijovém zastupitelstvu,“ dodal Vonka.

Obec bude ještě jednat

Starostka Tisé Martina Šimáňová potvrdila, že zastupitelé obce se ještě nevyjádřili.

„S radním kraje panem Vonkou jsme o tom hovořili už před rokem, ale v obecné rovině,“ řekla Šimáňová. Zpočátku proto v Tisé panovalo k návrhu nedůvěra. „Chyběla pravidla, nebylo jasné, kde budou hranice parku, zda nezasahují do zastavěné oblasti obce. Teď to nabylo konkrétní podoby,“ dodala.

Kraj i vedení parku už mají k dispozici plánek území, které by statut národního parku chránil. Začíná před Tiskými stěnami, za domy v obci a hranicí je silnice z Tisé do Rájce. Oblíbená houbařská oblast kolem Rájce tak zůstane volně přístupná. Stejně tak obydlená místa.

Uzavření skal by mrzelo horolezce

„Zatím na to nemám názor,“ řekla Pavlína Benešová, spolumajitelka kavárny a restaurace Refugio s outdorovým obchodem v Tisé.

„Tisá je jedinečná a zasloužila by si to,“ míní ale. „Nevím ovšem, jaké může zřízení parku přinést výhody nebo nevýhody pro ty, kteří lezou po skalách. Nejsme jenom podnikatelé, patříme také mezi ty, kteří na skály i lezou,“ přiznala.

Rozšíření národního parku České Švýcarsko

Právě v její restauraci se vyznavači sportovního lezení po skalách scházejí. „Byla bych nerada, kdyby došlo k uzavření skal pro tento sport,“ upozornila Pavlína Benešová.

Plánované rozšíření Národního parku České Švýcarsko

Lézt bude možné po skalách dál

To ale nepředpokládá ani starostka obce. „Ředitel parku inženýr Benda nám sdělil, že v rámci parku platí většina pravidel pro lezení po skalách převzatých od horolezeckého svazu,“ uvedla Šimáňová. Osobně přitom možnost rozšířit národní park z Děčínska až na Tisou vítá.