Netradiční zážitek pro celou rodinu i příznivce historických železnic zahájíme na hlavním nádraží v Děčíně. S přeshraniční jízdenkou Elbe Labe Ticket jedeme přes Bad Schandau (přestup) až na hlavní nádraží do Drážďan. Zde přestupujeme na vlak směr Freital Hainsberg. Ještě než tak ale učiníme, musíme prozkoumat rekonstruované drážďanské nádraží. Je to architektonický a historický skvost. Času máme dostatek. Ideálním místem pro občerstvení je zdejší nově otevřený „nádražní“ restaurant Marché. Děti se zde rozhodně nudit nebudou. Posilněni na další cestu, pokračujeme vlakem směr Freital Hainsberg. Z Drážďan jsou to pouhé tři stanice jízdy.

A hle, zde už v plné kráse, jako černý diamant lesknoucí se parní lokomotiva se zelenými vagónky. Všude kolem plno páry a kouře, turisté urychleně nastupují, hvízdot a vlak se za mohutného supění dává do pohybu. Mašinfíra vykukuje zpředu jedoucí lokomotivy. Napínavé dobrodružství začíná. Příkré srázy, hluboké rokle, nesčetné tunely a mosty. To vše dokresluje atmosféra barevného podzimu. Na celé trati překonáme úctyhodných 164 výškových metrů, abychom po 45 minutách jízdy vystoupili do oblaků páry zahaleného perónu na konečné stanici v Dippoldiswalde. Podzimní zážitek je za námi. Zpět do polabské nížiny se můžeme vydat opět historickým vlakem, nebo využít autobusovou linku č. 360 (platí zde jízdenka Elbe Labe Ticket).

Jízdní časy (doporučení): 8:40h Děčín (hl. nádr.) – Bad Schandau (přestup na S1) – 9:25h Dresden (hl. nádr.) / S3 11:06h Dresden (hl. nádr.) – 11:22h Freital Hainsberg / Parní vlak 12:12h Freital Hainsberg – 12:57h Dippoldiswalde. Zpět Bus linka č. 360 14:15h (15:15h) Dippoldiswalde – 14:44h (15:44h) Dresden (hl. nádr.) / S1 16:00h Dresden (hl. nádr.) – Bad Schandau (přestup) – 17:17h Děčín (hl. nádr.).

Náklady na cestu: Elbe Labe Ticket 400,- Kč / 5 osob, parní vlak 15,00 eur / rodina / jednosměrně.

Důležité kontakty:
Historická železnice Weisseritztalbahn www.weisseritztalbahn.com
Jídní řády, spoje, tipy na výlety www.vvo-online.de/cs

Autor: Jiří Šťastný