Původní hřebenovka – historicky zřejmě nejdelší souvisle  vyznačená turistická trasa v Čechách vznikla před více než sto lety.

V poválečné době, kdy už se ovšem sám název vytratil, vedla červeně značená hřebenová trasa pohraničními horami od Hrubého Jeseníku přes Králický Sněžník, Orlické hory, Broumovsko,  Krkonoše, Jizerské a Lužické hory a České Švýcarsko  do Krušných hor.

Liberecký kraj otevřel 25. září  obnovenou Hřebenovku z Jizerky přes Ještěd a Luž k hranicím s Ústeckým krajem.

V oblasti Českého Švýcarska (Ústecký kraj) je právě „čerstvě"  vyznačen  úsek na pomezí   Lužických hor  a Českého Švýcarska – od hranic s Libereckým (tedy  z rozcestí  Pod Ptačincem  přes  Tolštejn a Jedlovou do  Krásné Lípy (a přes Vlčí horu do Brtníků). Nejedná se o hlavní směr Hřebenovky, je to tzv.  Lužická spojka, která jednou spojí naši Hřebenovku s německou dálkovou cestou Oberlausiztzer Bergweg v Horní Lužici.

V rámci této aktivity pořádáme několik výletů pro nejširší veřejnost. Například v neděli 10. listopadu se uskuteční od 15 hodin setkání na obnovené Karlově vyhlídce (ležící právě na trase Lužické spojky). Můžete tak s námi společně projít pohodlnou cestou až do centra Krásné Lípy.

Autor: Dana Štefáčková