Vydejte se s námi na historickou exkurzi do národního parku a seznamte se s bohatou historií lesních řemesel v Českém Švýcarsku! V doprovodu významné znalkyně místní historie Natalie Belisové odhalíme tajemství zaniklých smoláren, dehtáren a milířů. Dozvíte se, jak lidé dříve zpracovávali dřevo, jak přesně probíhala výroba dřevěného uhlí, smoly, dehtu a potaše. Současně tak získáte představu, jak naši předkové tvořili v souladu s přírodou, i když jejich životní  podmínky zdaleka nebyly tak pohodlné jako dnes.

Trochu teoretické  přípravy předem  neuškodí a tak vám jen prozradím, že např. milíř je už od starověku používané zařízení pro výrobu dřevěného uhlí. Zajišťuje pomalé hoření za minimálního přístupu vzduchu ale při relativně vysoké teplotě, přičemž uvnitř milíře dochází ke karbonizaci dřeva.

Praktické informace
Sraz účastníků exkurze u Informačního střediska v Jetřichovicích je v neděli v 10:00 hodin.Trasa: Treppenstein – Pod Čertovkou – Pohovka – Malý Mokrý důl – Rudolfův kámen – Purkartický les – Pohovka – Jetřichovice. Dobrou obuv i svačinu s sebou!

Autor: Dana Štefáčková