Ale dnes bych vás chtěla pobídnout k jednomu nevšednímu výletu, který jen potvrdí, že  říjen patří mezi nejbarevnější měsíce a stojí za to vyrazit za zážitky do nedaleké přírody.

Jedná se o tip na  přeshraniční polodenní túru v širším okolí Děčína a to  k nejkrásnějšímu vodopádu a na nejmenší stolovou horu Českosaského Švýcarska, tedy k méně známým cílům v okolí Dolního Žlebu.

Na hlavním vlakovém nádraží nastoupíte do vlaku ve 13:40 hodin směr Dolní Žleb, kde po dvaceti minutách jízdy zase vystoupíte.

Podél trati vede úzká ulička, kterou se vydáte ve směru proudu řeky Labe a po místním značení (černožluté cedulky) se vydáte  po původních starých a udržovaných  stezkách k hraničnímu vodopádu (Gelobtbachmühle Schöna) a odtud vystoupíme na  náhorní planinu, odkud už je vidět ona slibovaná nejmenší stolová hora Zirkelstein (nejmenší, avšak tvarově nejvýraznější stolová hora Českosaského Švýcarska –  385 m).

Výstup na horu je po železných schůdcích. Odkud shlédneme panorama okolí Hřenska a Pravčické brány 
i Saského Švýcarska  jako na dlani.
Až se pokocháte výhledy 
a třeba si počkáte i na západ slunce (nyní zapadá již brzo a to kolem půl sedmé), sestoupejte do nedaleké vesničky, kde vás směrovníky opět svedou po pohodlné cestě dolů do údolí Labe na vlakové nádraží Schöna.

Vlak zpět vám jede v 18:54 hodin, cesta zpátky trvá rychlejší chůzí asi dvacet minut.

Autor: Dana Štefáčková