Dominantou města je zámecký areál tvořený šesti zámky s přilehlými hospodářskými budovami. Blízké okolí je vhodné nejen pro pěší turistiku.

Co byste měli vidět?

Zámky – V Benešově  nad   Ploučnicí  se  dochoval velmi významný  komplex dvou oddělených samostatných  zámeckých celků – Horního a Dolního zámku, k nimž můžeme připojit ještě třetí  doklad   jedinečné  renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny  Marie.
Všechny tři stavby spojuje míšeňský šlechtický rod Salhausenů, který přišel  do  Čech na počátku 16. století 
a v duchu saské renesance zde rozvinul významné stavební aktivity.

V areálu zámku jsou dva prohlídkové okruhy a informační středisko. Návštěvní sezóna trvá od 31. března do 31. října – duben až říjen: so, ne a svátky; květen až září: denně mimo pondělí. Zámecká zahrada je celodenně volně přístupná.

Vyhlídka na Sokolském vrchu – nachází se zhruba 15 minut chůze z náměstí směrem k jihu a má velmi zajímavou konstrukci s prvky vyhlídkového altánu (220 m. n. m.).  Dostanete se sem také cestou od železničního přejezdu po turistické značce. Vyhlídka je volně přístupná.

Cyklostezka Ploučnice – vede z Děčína až do Starého Šachova, na hranici s Libereckým krajem. Zelená cyklomagistrála se vine členitou a malebnou krajinou okolí řeky Ploučnice, jejíž meandry prochází velkoplošnými chráněnými oblastmi Přírodního parku Ještěd, CHKO Lužické hory, Kokořínska, Českého středohoří a Labských pískovců.