Na mikulášovickém pódiu se zaskvěla Vypsaná fixa, která už v té době měla hromadné vojsko fanoušků. Dalším milníkem festivalu bylo poslední vystoupení známé hiphopové formace Severská dvojka.

Letos se v Mikulášovicích v sobotu 19. října uskuteční již jubilejní 15. ročník Festivalu free Tibet. Proto jsme se vám rozhodli tuto dnes již kultovní akci ve Šluknovském výběžku blíže představit.

„Vypsaná fixa byla v roce 2004 opravdovým festivalovým trhákem a bylo to hned znát na návštěvnosti a také atmosféře, byla to pecka," rozplýval se Hugo Eminger, jeden z pořadatelů festivalu podporujícího boj tibetského lidu za svobodu.

„Druhým tahákem byla hiphopová formace Severská dvojka, která měla na Ústecku velkou základnu fanoušků. Jenže v té době se zrovna její dva hlavní aktéři rozkmotřili a slibně se rozjíždějící partička měla v Mikulášovicích svůj poslední koncert," dodal Eminger.

Ale právě na tomto festivalu se seznámila kapela Toxic People s raperem Wutym ze Severské dvojky, který s nimi později jako host vystupoval a nazpíval i pecku Systém na CD Mraky jdou.

„A na tuhle písničku jsme pak i společně udělali perfektní videoklip," doplnil zpěvák Toxic People a také jeden z pořadatelů festivalu Petr Bydžovský.

Na velkém sále tehdy ještě vystoupily kapely Selfisch, Zero, Magma Hotel a Toxic People. „Českolipská parta Zero ohromila hlavně svým rozměrově obrovským zpěvákem Bobem," prozradil jednu z perliček festivalu Eminger.

V disco baru byla druhá scéna, kde vystoupili ústečtí dýdžejové Ludweek, Lusi, Chanzee a Masox. V místní vinárně pořadatelé zřídili opět Tibet info, kde návštěvníci našli informace o Tibetu, byla tam čajovna a promítaly se filmy ze země nazývané Střecha světa.

A opět se hrálo i na čtvrté scéně, tehdy nazvané Home stage. „Dali jsme opět prostor domácím kapelám, na malém sále svou tvorbu představili skupiny No a co, Neřesti a Cementáři nezklamou," upřesnil Hugo Eminger.

Na sedmém ročníku Festivalu free Tibet zpívala krásná Zina se svou kapelou, ale hlavním tahákem byli legendární Jolly Joker. Poprvé zaznělo i reggae a vystoupil i MC Řezník. Jak to dopadlo? To a další zajímavosti se dozvíte v sedmém díle našeho pátečního seriálu 13. září.

Festival free Tibet XV
Festival se uskuteční na čtyřech scénáchv sobotu 19. října v mikulášovickém kulturním domě. Vystoupí například kapely Rybičky 48, Koblížc!,Prague Conspiracy,Faces are Fiction, Toxic People nebo Hustej Wimpy. Více info na www.free-tibet.cz