A bylo to skvělý návrat, přišlo hodně lidí. Hlavní kapelou se stala zábavná ska partička Fast Food Orechestra.

I dnes pokračuje seriál Děčínského deníku z historii dnes již kultovního festivalu na severu Čech.

Proč se festival v roce 2010 opět stěhoval?

„V rumburském kulturním klubu už nás nechtěli," řekl natvrdo Hugo Eminger, jeden z pořadatelů festivalu. „Náš festival byl na provozovatele z rumburského magistrátu asi moc, chtěli si dělat v kulturním domě jen akce tipu Den seniorů.!

I tato špatná zkušenost, ale pořadatele nakonec posílila. Rozhodnutí bylo jasné, návrat do Mikulášovic.

„I když místní kulturní dům neměl nikdo v pronájmu, obec nám vyšla vstříc a my mohli opět Tibet uspořádat v místě, kde se festival narodil," oddechl si Eminger.

Ovšem přípravy festivalu byly komplikované. Pořadatelé už měli udělaný plakát, na kterém stálo, že hlavní kapelou 12. ročníku bude partička Kurtizány z 25. Avenu v čele s Tomášem Varteckým. Jenže těsně před akcí si jejich druhý kytarista poranil ruku a kapela si musela dát pauzu.

„A my najednou museli honem rychle shánět kapelu, která festival potáhne. Nakonec jsme měli šťastnou ruku, když jsme narychlo sehnali Fast Food Orechestra. Návrat do Mikulášovic byl velkolepý," zavzpomínal Petr Bydžovský z pořádajícího sdružení Attack from North.

Na velkém sále ještě vystoupily skupiny Toxic People, Wrata wot stodoli, The Fialky, Status Praesents, Prohrála v kartách a Post it.
„Neskutečné. Do Mikulášovic se sjely hned čtyři velice známé kapely na jednou a bylo to znát. Atmosféra byla elektrizující," zasnil se Bydžovský.

V dolním baru byla druhá scéna, kde vystoupila ústecká hip hopová formace Kodex a dále dýdžejové Ghost, G Max, Ludweek, Streach, Liquid kid a Miculky crew. „Opět jsme se vrátili k osvědčenému modelu, kdy mícháme hip hop s taneční muzikou," dodal Petr Bydžovský.
Třetí scéna Tibet info byla v malém sále.

„Vytiskli jsme asi dvacet poutavých fotografií z okupovaného Tibetu, dali jsme je do folie a vystavili jsme je na místě. Měly velký úspěch, někteří návštěvníci netušili, jak tamní lidé vlastně žijí," dodal Hugo Eminger.

Třináctý ročník festivalu poprvé zažil živou přednášku o Tibetu přímo na hlavním sále. Největší rozruch ale vyvolali Hentai Corporation, jejíž zpěvák si při vystoupení olizoval své bradavky. To a další zajímavosti se dozvíte ve třináctém díle našeho seriálu již ve středu 9. října.

Festival Free Tibet XV
Festival se uskuteční na čtyřech scénách v sobotu 19. října 
v mikulášovickém kulturním domě. Vystoupí například kapely Rybičky 48, Koblížc!, Prague Conspiracy, Faces are Fiction, Toxic People nebo Hustej Wimpy. Více info na free-tibet.cz