Hlavním tahákem devátého ročníku Festivalu Free Tibet v roce 2007 měla být kapela Znouzecnost, ale nakonec zazářili hlavně Prague Ska Conspiracy 
s krásnou černošskou zpěvačkou a Toxic People, kteří křtili svůj videoklip.

Letos se v Mikulášovicích
v sobotu 19. října uskuteční již jubilejní 15. ročník Festivalu Free Tibet. Proto jsme se vám rozhodli tuto dnes již kultovní akci ve Šluknovském výběžku blíže představit pomocí seriálu s pohledem do jeho historie.

Policejní zátah

„Tento ročník byl hudebně skvělý, ale bohužel ho narušila i nepříjemná příhoda," zavzpomínal Hugo Eminger, jeden z pořadatelů festivalu podporujícího boj tibetského lidu za svobodu.

Tou událostí byla „policejní šťára" na festivalu.

„Asi kolem deváté hodiny přišli na festival policisté i se psy a hledali opilé nezletilé děti. Akce trvala asi půl hodiny, ani moc hříšníků policisté nenašli, ale i po jejich odchodu nebyla atmosféra na sále o moc lepší. Škoda," povzdechl si Eminger.

Nakonec se ukázalo, že nešlo ten večer o ojedinělou policejní akci, ale podobných nepříjemných návštěv zažilo hned několik desítek produkcí na severu Čech.

Co se týká hudební složky, tak hlavní roli měla hrát známa punková formace Znouzecnost, ovšem nakonec velký aplaus sklidili hlavně Prague Ska Conspiracy s krásnou černošskou zpěvačkou (a právě tato kapela se letos po šesti letech opět do Mikulášovic podívá!). Taneční ska probudilo celý sál.

Alkajda!

„Nechci se chlubit, ale velký úspěch jsme měli i my," usmál se Petr Bydžovský z pořádajícího sdružení Attack from North a současně zpěvák Toxic People.

„Na akci jsme totiž křtili náš první videoklip Alkajda a byl to nářez," dodal.

Na velkém sále ještě vystoupily skupiny Fourth Face, Nobody Knows, Free on 
a ústecké punkerky Bella Fika. „To byly pěkné kočky, jedna hrála na basu, druhá na kytaru a další na saxofon. Jen bubeník byl kluk," zaculil se Hugo Eminger.

V disco baru byla druhá scéna, kde vystoupili dýdžejové Yoop, Cube a Ludweek. „Všichni byli napojeni na ústecký web senzaparty.net, jehož fotografové byli i na festivalu a my z něj konečně máme obstojné snímky," připomněl Bydžovský.

Proč se desátý ročník musel opět stěhovat do Rumburka? A jak lidé přivítali dnešní hvězdy hudebního nebe Skyline a Mandrage? To a další zajímavosti se dozvíte v desátém díle našeho seriálu již 
v pátek 27. září v Děčínském deníku. 

Festival Free Tibet XV
Festival se uskuteční na čtyřech scénách v sobotu 19. října 
v mikulášovickém kulturním domě. Vystoupí například kapely Rybičky 48, Koblížc!, Prague Conspiracy, Faces are Fiction, Toxic People nebo Hustej Wimpy. Více info na free-tibet.cz.