Růžová, Maxičky, Dolní Poustevna nebo Jílové. Hasiči se během noci na čtvrtek nezastavili. „V Ústeckém kraji jsme v noci ze středy na čtvrtek vyjeli k 37 zásahům u spadlých stromů a větví, které nevydržely nápor sněhu. V okrese Děčín vyjížděly hasičské jednotky ve 26 případech,“ uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Další zásahy pak přibyly během čtvrtka.

Tradičně největší problémy nadělal sníh energetikům. Na Děčínsku byly dokonce tak vážné, že ve středu pozdě večer vyhlásili v celém okrese kalamitní stav.

BEZ ELEKTŘINY

Kalamita platila také na Jablonecku a Semilsku. „V terénu máme stovku pracovníků poruchových čet i subdodavatelských firem. Na odstranění následků sněhové kalamity dále pracují desítky lidí dispečinku a také distribučního call centra,“ poznamenala mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Elektřina nešla například v Mikulášovicích nebo Brtníkách, kde se podařilo dodávky obnovit ve čtvrtek ráno. V Rynarticích, Dolní Poustevně nebo Fojtovicích technici pracovali i během včerejšího dopoledne. „Technici mají velké problémy dostat se přímo k místu poruchy, kvůli velkému množství sněhu neprojede ani těžká technika,“ vysvětlila Holingerová s tím, že lidé pracující na opravě elektrického vedení musí dávat pozor také na další stromy. Ty totiž mohou kdykoli pod váhou sněhu povolit a spadnout.

V lesích jsou sněhu desítky centimetrů. Například v Doubici napadlo jen během noci ze středy na čtvrtek okolo 10 centimetrů nového sněhu, v Krásné Lípě pak bylo podle starosty Jana Koláře okolo 30 centimetrů sněhu.

„Místy je nafoukáno sněhu mnohem více. Sněží nepřetržitě více než 24 hodin, u nás zatím žádné velké výpadky nebyly. Obávám se ale příštích dnů,“ řekl Jan Kolář. Ve chvíli, kdy tuto větu dořekl, vypadla na krásnolipské radnici elektřina a rozpípal se náhradní zdroj. Během několika minut ale elektřina opět šla.

Nejen Krásná Lípa se potýká s velkými sněhovými bariérami, které vznikají podél chodníků a silnic. Jednotlivé pluhy si navíc přehazují sníh tam a zpět. Město proto nechává nadílku z města odvážet k vlakovému nádraží, kde bude moci při oblevě roztát. Českokamenický městský úřad nechal včera dopoledne preventivně uzavřít silnici do Rabštejna. Ta bude až do odvolání neprůjezdná kvůli nebezpečí pádu stromů. Radnice také vyzvala lidi, aby do těchto míst nechodili ani pěšky.

Na některých místech se kvůli popadaným stromům nedalo vůbec projet. To byl i případ silnice z Kytlic na Mlýny, kde padl strom do elektrického vedení. V Národním parku České Švýcarsko zatím kvůli sněhu žádnou z turistických cest neuzavřeli.

Nebývalá sněhová záplava omezila také železniční dopravu, především v lesních úsecích. To se týkalo například linky z Děčína přes Bad Schandau a Sebnitz do Rumburka, která projíždí hlubokými lesy Saského Švýcarska. Tam byla doprava pro opakované pády stromů přerušena včera dopoledne a podle předpokladů ze čtvrtečního odpoledne se měly vlaky ještě večer na tuto trať znovu vydat.

S podobnou situací se museli hasiči a energetici na Děčínsku vypořádat také v prosinci. Tehdy napadlo více než 20 centimetrů mokrého a těžkého sněhu. Bez elektřiny se tehdy na Děčínsku ocitly tisíce lidí, nebylo to ale tak vážné jako nyní.