VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Textilka nabídne v Rumburku nová pracovní místa

Rumburk – Dalšího velkého investora se podařilo přilákat do Rumburku. Ten zde plánuje postavit textilní továrnu pro více než stovku zaměstnanců. Vyrůst by měla v místní průmyslové zóně.

20.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eva Kořínková

Nejpozději do několika let by měla v Rumburku stát nová továrna na zpracování froté výrobků. Investor, kterým je společnost Frottana Bohemia, plánuje investovat do roku 2020 dohromady 110 milionů korun.

Nejvíce peněz plánuje utratit v roce 2017 – 60 milionů korun. Příští rok by pak měl investovat deset milionů. Nejvíce peněz půjde do stavby nových budov, ty vyjdou na přibližně 80 milionů korun.

„Hlavní devizou tohoto prodeje je však fakt, že firma Frottana Bohemia chce proinvestovat 110 milionů korun při budování moderního textilního závodu, jehož realizací vznikne 130 nových pracovních míst na území města Rumburk. Zaměstnanost dlouhodobě patří mezi hlavní priority vedení města," uvedl mluvčí rumburské radnice Dalibor Dvořák.

Nových sto třicet pracovních míst ale na Šluknovsku nevznikne. Firma totiž v současné době provozuje závod 
v sousedním Varnsdorfu, kde zaměstnává přibližně stovku lidí. Právě ti budou tvořit základ zaměstnanců nového závodu.

Prostředí ve Varnsdorfu ale firmě přestalo vyhovovat, především kvůli nízké produktivitě způsobené nevhodným uspořádáním výrobního areálu. Proto se společnost rozhodla pro vybudování nové továrny.

„Prodej pozemku schválili zastupitelé na svém prosincovém zasedání. Investor za pozemek zaplatí 4,45 milionu korun," dodává Dvořák.

První zaměstnanci nastoupí do rumburské textilky v roce 2018. V dalších letech počítá Frottana s nárůstem výroby, a tím i se zvýšením počtu zaměstnanců, v dalších dvou letech plánuje nabrat dalších třicet lidí.

Původně firma uvažovala 
o revitalizaci brownfieldu právě ve Varnsdorfu. Nakonec se ale dohodla s Rumburkem na prodeji pozemku 
v tamní průmyslové zóně.

Do té se před lety podařilo získat například velkého 
dodavatele automobilek 
Benteler, který v současné době ve svém rumburském závodě zaměstnává téměř tisícovku lidí. Stal se tak jedním z největších zaměstnavatelů na Děčínsku a Šluknovsku.

Pro Frottanu tak není Šluknovsko neznámým regionem, chce tu navázat na tradici textilní výroby, která ještě v relativně nedávné minulosti zaměstnávala v tomto regionu mnoho tisíc lidí. Nouzi o kvalifikované zaměstnance tak nemá.

Mateřská Frottana sídlí 
v nedalekém Grossschönau, kde provozuje velkou textilní továrnu vyrábějící například ručníky, osušky, koberce do koupelen a další výrobky z froté.

Většímu rozvoji průmyslu na Šluknovsku ale brání nedostatek elektrické energie. Do přibližně padesátitisícového regionu s řadou továren totiž vede pouze jedno dvojvedení 110 kV.

Zatížení celého výběžku již přesáhlo přenosové možnosti dvojvedení.

„Největší problém by nastal při živelní katastrofě, například při vichřici. Na stávajícím vedení nemůžeme ani provádět plánované práce, neboť v případě, že linku vypneme, omezíme tím naše zákazníky, což samozřejmě nechceme. Náhradní dodávky totiž není odkud přivézt," řekla před časem Deníku mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová.

Pokud by stávající vedení strhly například popadané stromy, ocitl by se rázem celý region ve tmě.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) teď pořídilo studii možných variant náhradního zásobování Šluknovského výběžku elektřinou.

Ve studii ministerstva jsou uvedeny čtyři varianty vedení vysokého napětí, dvě z nich jdou přes území Německa, a proto se jim dále materiál nevěnuje. Ze dvou dalších je jako ideální rozpracována varianta trasy Nový Bor – Svor – Nová Huť (Varnsdorf) s umístěním části trasy do kabelového vedení. Náklady na stavbu se odhadují na 338 milionů korun. Protože trasa vede přes Lužické hory, je část navržena do podzemního vedení.

Plány na nové vedení elektřiny pro Šluknovsko ale naráží na odpor obcí v sousedním Českolipsku. Nelíbí se také ochráncům přírody, dráty totiž mají vést přes Chráněnou krajinnou oblast Lužické hory.

Varianta prosazovaná ministerstvem počítá s vedením vysokého napětí od Horní Libchavy podél Skalice u České Lípy a Okrouhlé směrem na Nový Bor a odtud na Svor a na Varnsdorf. Podle ministerské studie má vést tento koridor po větší části nad zemí, pod zemí má vést podle studie jen v délce šesti a půl kilometru. Tedy necelou třetinu z celkové dvacetikilometrové vzdálenosti.

„Pokud se o této variantě bude jednat, pak AOPK ČR nadále trvá na podzemním vedení přes celé území CHKO Lužické hory," potvrdili Jiří Hušek, šéf regionálního zastoupení AOPK v Libereckém kraji.

Autor: Alexandr Vanžura

20.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aleš Pařízek z 18. volebního okrsku v Litoměřicích vysypává obálky s volební urny.
SLEDUJEME ON-LINE
9

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ilustrační foto.

STAN bude požadovat přepočítání výsledků voleb, chybí mu "kroužky"

Organizátor festivalů D. Pešťák: Hendikepovaným dětem jsme už předali 180 tisíc

Děčín – David Pešťák z Děčína ve spolupráci s Jaroslavem Horákem organizuje charitativní koncerty a festivaly pro hendikepované děti. Rockeři s dobrým srdcem už mají na svém kontě desítky takových akcí, kam zvou nejen známé kapely, ale i oblíbené herce.

V Opavě přišlo povzbuzení, nyní to chce konečně vyhrát!

Varnsdorf – Dalo by se říci, že teď, nebo nikdy. Severočeský Varnsdorf by se rád odlepil z posledního místa. A hlavně chce vymazat nulu v kolonce výher.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Děčínsko - I tento týden probíhá anketa Děčínského deníku O nejroztomilejší miminko týdne. Hlasovat můžete do pátku do 12:00 hodin, a to každou půlhodinu. Výsledky se dozvíte vždy v sobotu ráno, kdy na našich webových stránkách naleznete nová miminka i anketu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení