TOP 09 zastupuje na ústecké kandidátce do parlamentních voleb Tomáš Tesař z Děčína. I jeho jsme zařadili do předvolebního seriálu.

Proč by lidé měli volit TOP 09?
TOP 09 je jediná strana, která se nebojí lidem říci pravdu. Přesto, že si uvědomujeme, že spoustu lidí to odradí, tak náš program bereme jako apel na odpovědnost českých voličů. Říkáme například, že snížíme objem mezd ve státní správě o 10%. Víme, že je to nepopulární, ale je to nezbytné. Chceme tím vytvořit tlak na snížení počtu úředníků, se současným zrušením tarifních tříd to je jediný efektivní nástroj jak to udělat. Když na úřadě propustí z deseti úředníků dva, mohou ostatní dostat 10% přidáno. Pokud totiž finance nezačneme léčit teď, tak je budeme muset léčit později, a to výrazně tvrdšími prostředky.

Vaše reformy jsou velmi často kritizovány a sociální demokraté nebo třeba i KDU-ČSL označují váš program za asociální. Jak tu kritiku vnímáte?
Sociální demokracie a obecně levice šíří mýtus, že na pravicové reformy doplatí ti chudí. To je velká mystifikace. Teze číslo jedna je, že chceme zabránit bankrotu a rozvratu veřejných financí. Když tato země zkrachuje, tak na to doplatí právě ty chudší vrstvy obyvatel. Bohatí si vždycky nějak poradí. Některé strany se tváří, že se zde nic neděje a slibují lidem dividendy a 13. důchody, a to je opravdu velmi asociální. My se snažíme oslovit odpovědné voliče, kterým nabízíme efektivní hospodaření a stop zadlužování.

Vaše strana na sebe strhla minulý týden pozornost rozesíláním poštovních složenek se státním dluhem rozpočítaným na jednoho občana. Nemyslíte, že ta forma byla příliš tvrdá?
Samozřejmě ta forma je brutální. Je brutální proto, aby měla přesně tu reakci, jakou má. Aby se tento fakt dozvěděl opravdu každý. To, že se někomu udělá zle z pravdy, je smutné, ale základem pro řešení jakékoliv situace je, si ji umět reálně popsat. Dluh je realita. A pokud ho nebudeme řešit teď, tak za 4 roky bude daleko větší a pak i my budeme muset řešit problémy, které už mají v Řecku.

Ale Miroslav Kalousek, 1. místopředseda TOP 09, byl ministrem financí v loňském roce, tedy roce, kdy schodek státního rozpočtu byl vůbec nejvyšší.
Víte, ono je to potřeba vnímat v nějaké souvislosti. Jestliže za Miroslava Kalouska, tedy v době ekonomické krize, byl schodek 200 miliard, tak Bohuslav Sobotka vytvářel jen o něco nižší deficity v době 6% růstu, což znamená v absolutní hodnotě daleko vyšší schodek. Normální je šetřit když je z čeho, když se nedaří, je pak kam sáhnout, to přeci dělá každý doma. Tedy alespoň každý rozumný. Kdyby zde vládli vloni socialisté, tak by schodek byl ještě výrazně vyšší.

Pro mnoho lidí je právě Miroslav Kalousek překážkou k tomu, aby TOP 09 volili. Nevnímáte to jako handicap pro vaši stranu?
Ona ta postava Miroslava Kalouska bývá často démonizovaná. Snad všichni v politice se už na něj pokusili něco vytáhnout, čím by ho zdiskreditovali. Nikomu se to přes velké úsilí nepovedlo, čili z mého pohledu je to jeden z nejčistších politiků u nás. A koneckonců i Karel Schwarzenberg, kterého si váží většina národa, mu věří a zakládá s ním politickou stranu. I to by měl být jeden z důvodů, proč nevěřit mediálním štvanicím na Miroslava Kalouska.

Jste sedmý na volební kandidátce TOP 09. Jsou to pro Vás první volby. Vnímáte to tak, že si děláte předpolí před podzimními komunálními volbami?
Určitě to tak je. Jsem na reálně nevolitelném místě do Sněmovny. Jsem s tím spokojen, protože v té současné Sněmovně bych sedět určitě nechtěl a opravdu si nemyslím, že ta nová bude výrazně lepší. Politika je i o symbolech a tato kandidatura má symbolizovat děčínskou organizaci TOP 09. Chceme na sebe upozornit a zároveň získat zkušenosti s kampaní, které na podzim budeme moct využít v komunálních volbách. Pro mě to nejsou totiž jenom první volby ve smyslu kandidatury, ale i první členství v jakékoliv straně, tak jako pro většinu ostatních členů v Děčínské TOP 09.

Výrazným tématem těchto voleb v severních Čechách je nezaměstnanost. Jak by TOP 09 řešila nezaměstnanost na Děčínsku?
Děčín není žádnou výjimkou, nemáme zde těžký průmysl, nezaměstnanost nezlepší nějaký recept šitý na míru pouze Děčínu a jeho okolí. Nezaměstnanost je třeba řešit komplexně úpravami zákonů, zpružněním zákoníku práce a zlepšením podmínek pro podnikání a vzdělávání. Nezaměstnanost nevyřeší uměle vytvářená témata typu přivaděč nebo jez. To jsou velká témata, která jsou udělaná velkými tématy jen proto, že do toho jdou obrovské peníze. Musíme opravdu dobře zvážit, jestli je dobré tyto ohromné prostředky v době ekonomické krize proinvestovat právě tímto způsobem. Zvážit, jestli výnosy a náklady jsou v tom nejlepším poměru ve vztahu k jiným řešením a to nepochybně i z pohledu nezaměstnanosti. O tom, že je potřeba zvýraznit podporu říční dopravní cesty, ale není pochyb.

A přivaděč je podle vašeho názoru potřebný?
To je velmi podobné téma. Opět si musíme nejdříve jasně pojmenovat situaci. Dnes je údolí Jílovského potoka extrémně přetížené nákladní dopravou. Jezdí tudy spousty kamionů, které Děčínem jen projíždí. Ale ten problém je primárně daný neexistencí kompletní dálnice D8 a rychlostní silnice z Německa na Liberec přes Hrádek nad Nisou. V momentě, kdy toto bude hotové, tak kamiony, které dnes Děčínem jen projíždí, nebudou mít důvod tudy vůbec jet. V údolí Jílovského potoka je potom možné omezit nákladní dopravu pouze pro dopravní obsluhu. A pak se bavme o tom, jestli Děčín opravdu potřebuje dálniční přivaděč maximálních parametrů. Já si myslím, že se primárně musí vyřešit úsek v Rozbělesích kolem továren. Potom bude rychlejší jet z Děčína do Prahy podél vody přes Ústí. Navíc toto téma s sebou nese i problém Kozí dráhy, kterou je potřeba bezpochyby zachovat. Pojďme řešit dopravní infrastrukturu ne podle zájmu proinvestovat co nejvíce miliard, ale toho, co to opravdu přinese.