Po nástupu Čestné stráže a hudby bude tryzna zahájena kladením věnců a kytic. V podání operní pěvkyně Edity Adlerové zazní státní hymna, po které přijde na řadu hlavní projev předsedy Ústavního soudu České republiky Pavla Rychetského. Slovem na něj naváže pamětník a bývalý vězeň terezínského ghetta Hanuš Hron a následovat bude křesťanská a židovská modlitba. Program zakončí 3. dějství opery Nabucco G. Verdiho v podání Děčínského pěveckého sboru.

„K účasti na akci jsou, kromě bývalých vězňů, každoročně zváni ústavní a vládní činitelé České republiky a členové zákonodárných institucí, reprezentanti zastupitelských sborů akreditovaných v ČR ze zemí, jejichž příslušníci prošli represivními zařízeními v Terezíně a Litoměřicích, a zástupci tuzemských i zahraničních martyrologických institucí“, uvedl ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek. Dodal, že svou účast na letošní tryzně potvrdil mimo jiné také předseda senátu Miloš Vystrčil nebo premiér Andrej Babiš.

Posunutý termín

Tryzna v Terezíně se každoročně koná vždy třetí neděli v květnu na závěr Mezinárodních pamětních dní odboje. Kvůli epidemii koronaviru byla letos však přesunuta na pozdější termín. Organizuje ji Památník Terezín ve spolupráci s Ústeckým krajem, městem Terezín, Federací židovských obcí v ČR a Terezínskou iniciativou.