„Není to show, byl to nápad, jako objevit lidi, kteří to mají v hlavě srovnané, už něco dokázali a mohli by nahradit současné politiky. A já tomu nápadu skutečně věřím,“ říká Ivan Pilny, který za projektem superobcan.cz stojí. Jde o bývalého šéfa české pobočky firmy Microsoftu a jednoho z porotců Den D. „Já klidně i někomu kvalitnímu uvolním své místo na kandidátce. O politiku tolik nestojím, ale někdo už tu žumpu musí uklidit a samo se to neudělá. Tak jsme si vyhrnuli rukávy,“ dodává.

Do hotelu Vladimír může přijít každý zájemce o práci v parlamentu v pondělí od 15 do 17 hodin a v úterý od 17 do 19 hodin kdokoliv. Jako na každém castingu se zaregistruje, dostane číslo, a pak už jen počká na rozhovor s tříčlennou porotou. Kdo v ní přesně bude, se dozví zájemci o politiku na místě. Vše se natáčí na kamery, aby se kdokoliv mohl přesvědčit o průhlednosti projektu.

„Máme na to dvě hodiny, ale pokud by bylo třeba, štáb zůstane na místě, dokud všechny přihlášené nevyzpovídá,“ upozornil Jakub Antoš z produkce.

Pilný připouští, že je to neobvyklá forma výběru kandidátů. Podle průzkumů veřejného mínění, zpracovaných různými agenturami, už veřejnost nestojí o stejné tváře v nových politických funkcích, ale o zcela nové lidi, kteří mají v sobě ještě kus etiky, morálky, nejde jim o exibicionismus a peníze, ale o službu lidem.

„Politické strany pouze recyklují politiky,“ míní Pilný. Spousta lidí ale nechce procházet různě nastaveným sítem politické strany. Pilný připouští, že casting může přitáhnout i některé pochybné existence, ale i to k takové akci patří. Štáb je lehce pozná.

A jak se na takovou akci dívají ústečtí politici ?

Arno Fišera (ČCS), náměstke hejtmanky kraje: „Kdo chce něco takového, ten politice asi příliš nerozumí. Politika se trochu musí umět. Je třeba vědět, k čemu použít politiskou sílu, ČSSD se snaží používat ji pro lidi.“ Podle Fišery to potvrdila politická kariéra Václava Fischera. Neměl za sebou žádnou politickou sílu, vstoupi do politiky jen jako známá osobnost, a proto shořel.

Jan Kubata, primátor Ústí, sám kandiduje do pralamentu za ODS: „Jsme standardní demokratická společnost založená na soutěžení politických stran. Takže k takové výkřikům jako je tento, za kterými nestojí žádná práce, se nechci ani vyjadřovat.“