Jen ke kostelu a dál už ne. Tak zní příkaz hřenského starosty Josef Černého pro turisty, kteří teď navštíví Hřensko.
„Jsem ve dvojím sevření. Z jedné strany na mě tlačí podnikatelé, že jsem jim zavřením Hřenska znemožnil podnikání, z druhé strany zase řidiči těžké techniky, kteří nadávají, že nemohou jezdit, pokud se po obci courají turisté,“ zlobil se včera Černý.

Svolení ale dal. „Strážníci teď obcházejí podnikatele, kterým povodeň podniky nezavřela a ti musí podepsat prohlášení, že své hosty poučí a že za ně berou zodpovědnost, kdyby došlo k nějakému úrazu,“ vysvětlil.

Most spojující Hřensko s Meznou je stržený. Pracovníci povodí teď čistí koryto, aby měla kudy protéct případná další velká voda.
„Jsme ale z nejhoršího venku, pomoc teď prý bude směřovat hlavně do Heřmanova,“ uvedl Černý.

Heřmanov, o kterém se příliš nemluvila, dopadl katastrofálně.

„Sčítám škody, popadaly nám mostky, byli tu vojáci, postaví nám jeden provizorní, aby mohla na druhou stranu potoka těžká technika,“ řekl starosta Jaroslav Sedláček.

V obci se uklízí, lidé mají, co potřebují. Pomohli hasiči i dobrovolníci.

„Jsem rád, že pomoc opravdu dobře fungovala, nemel jsem ještě nikdy žádnou takovou zkušenost a bylo to pro mě fakt překvapující a potěšující,“ chválil koordinaci záchranných prací Sedláček.

Sklady humanitární pomoci nabízejí lidem nejrůznější potřeby od mycích prostředků po vysoušeče. Jen v Děčíně bylo přes víkend zavřeno. „My jsme měli otevřený sklad i v sobotu a v neděli alespoň dopoledne. Nabízíme humanitární pomoc i okolním obcím, pokud mi zavolají rád jim věci dovezu,“ řekl benešovský místostarosta Radek Lekner.

Vyplaveným mohou pomáhat i lidé nejrůznějšími dary ať už materiálními, tak i finančními. Lidé mohou nadále přispívat na sbírkové konto 72027202/0300 a zasílat dárcovské SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777.

Do dnešního dne zavezl Člověk v tísni nejpostiženějším obcím materiální pomoc za 3,4 milionu korun.

Na jeho účtu se zatím shromáždilo 10,5 milionu a na účtu za DMS 1,9 milionu korun. Milion korun společnost uvolnila z vlastního fondu Klubu přátel Člověka v tísni. Celkově tak disponuje 13,4 milionem korun.