Leží v Labi nedaleko státní hranice s Německem tank a nebo jde jen o nepodložené domněnky a tvrzení ? Odpověď na tyto dohady by měly přinést příští tři dny. Pátrání v oblasti Dolního Žlebu po dědictví druhé světové války totiž vrcholí právě v tomto týdnu.

„Díky vstřícnosti podniku Povodí Labe máme k dispozici mapy, které vznikly ze sonarového měření dna řeky právě v dotyčné oblasti. Je na nich vytipováno hned několik míst, kde by mohl tank ležet,“ tvrdila Naďa Reviláková z Českého rozhlasu. Ten se stal nositelem projektu nazvaném Do hlubin historie, na kterém s veřejnoprávním rozhlasem spolupracuje řada specialistů.

Využijí techniku i potápěče

V úterý vymezený úsek Labe odborníci prozkoumají za pomocí magnetometru.

„Ten dokáže zjistit, zda se v mapou určených místech u Dolního Žlebu jedná o rozměrný železný či ocelový objekt a nebo jen skálu na dně řeky,“ vysvětlil specialista na vyhledávání kovových předmětů Jiří Chládek.

Po prozkoumání magnetometrem a vyhodnocení zaznamenaných výsledků se na Labe vydají potápěči. Ve středu třiadvacátého července se do kalných vody řeky ponoří jen zkušebně. O den později už prohledají místa, která se budou z hlediska pravděpodobnosti nalezení tanku jevit jako nejzajímavější.

Tank v Labi je, tvrdili pamětníci

Autorům projektu se podařilo získat svědectví některých pamětníků a nebo jejich rodinných příslušníků či spolupracovníků, kteří možnost utopení tanku na dně Labe v květnových dnech roku 1945 vesměs připustili. Probírali se i dobovými dokumenty v Oblastním muzeu v Děčíně.

„Jako historik bych byl moc rád, kdyby se tank podařilo objevit a posléze vytáhnout. Ale jsem dost skeptický i s ohledem na to, jak frekventovanou vodní cestou Labe v těchto místech je,“ poznamenal ředitel děčínského muzea Milan Rosenkranc.

Před nějakými deseti roky významné svědectví poskytl dnes už nežijící pamětník konce druhé světové války Václav Patka.

„Pro potřeby muzea, kde jsem tenkrát pracoval, jsem s tímto mužem natáčel rozhovor. Řekl mi, že nějaký tank do Labe před koncem války určitě sjel. Bylo to rozumné vyprávění a na základě tohoto autentického svědectví započalo i pátrání Českého rozhlasu. Věřím, že u Dolního Žlebu by nějaká utopená válečná technika skutečně mohla být,“ tvrdil s neskrývaným optimismem Vlastimil Pažourek, který se zajímá o historii lodní dopravy na Labi.