Výzvu podepsali zastupitelé pěti z devíti politických uskupení děčínského zastupitelstva. Za prohlášením stojí Volba pro Děčín, Piráti, Změna pro Děčín, ODS a SPD.

„Důrazně se ohrazujeme proti chování primátora zvoleného za ANO na posledním zasedání zastupitelstva konaného 28. února, kde vše vygradovalo v útoky na jednotlivé opoziční zastupitele, a dokonce na samotnou nezávislost a svobodu jejich rozhodování,“ uvedlo 11 zastupitelů. Dohromady jich děčínské zastupitelstvo má 27.

Deník oslovil s žádostí o reakci na prohlášení opozičních stran také primátora Jaroslava Hroudu (ANO). Ten prostřednictvím mluvčího magistrátu Luďka Stínila vzkázal, že se k námitkám opozice nyní nebude vyjadřovat a reakci na ně teprve připravuje.

Opozici rozčílilo několik vyjádření z posledního zastupitelstva. V jednom z nich primátor Hrouda doporučoval zastupitelovi Tomáši Brčákovi (ODS), aby se méně věnoval Facebooku. A nejen to.

„Všiml jsem si, že když jsme hlasovali o majetcích, že jste se vždy zdržela nebo byla proti. Mne by zajímalo, jestli jste ty materiály vůbec četla. Mne by zajímalo, co vás k tomu vede,“ obrátil se Hrouda i na zastupitelku Ivanu Poschovou (SPD) s tím, že nechápe, jak může hlasovat proti bezplatnému převodu majetku od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Mám to prostudované. Vede mne k tomu moje svobodné rozhodnutí. Stačí vám to? Ne? Potom bez komentáře,“ reagovala Poschová na primátorův dotaz.

Podle Hroudy je lidsky zvláštní nemít názor a snažit se být zastupitelem. „Ty věci mi spolu úplně nekorespondují. Pokud máte někdy důvod být proti, tak řekněte proč,“ dodal Hrouda.

Poschové se při jednání zastal například Tomáš Brčák nebo Jan Šmíd (Piráti), kteří v diskuzi prohlásili, že hodnotit hlasování jednotlivých zastupitelů mají voliči, nikoliv primátor. „Za 12 let v zastupitelstvu a tři primátory jsem nezažil tak bezprecedentní útok na svobodu zastupitele,“ řekl později Valdemar Grešík (Volba pro Děčín).

PRÝ SE TO ZLEPŠÍ
Místní organizace hnutí ANO se posledním zasedáním městského zastupitelstva zabývala i na jednání svého zastupitelského klubu. Podle zastupitele Tomáše Kohoutka minulé zastupitelstvo neprobíhalo v dobré atmosféře a situace se zbytečně vyhrotila. „Jsem přesvědčen, že příští zastupitelstvo bude probíhat opět v přátelské a konstruktivní atmosféře,“ uvedl pro Deník Kohoutek.