OZÝVAJÍ SE HLAVNĚ RODIČE DĚTÍ

V Litoměřicích je nejkritičtější situace na travnatých plochách v parku, Střeleckém ostrově nebo na sídlištích, kde se ozývají převážně rodiče dětí, jejichž ratolesti pravidelně takový zapomenutý dáreček našlápnou a společně s choroboplodnými zárodky donesou až domů. Tato situace se nevyhýbá ani prostorům, kde se nachází speciální koše určené právě pro psí výkaly.

„Technické služby města Litoměřice mají každý den v ulicích dva vysavače na úklid psích exkrementů. Pochopitelně největší nápor na jejich činnost přichází v době, kdy roztaje sníh. Tehdy se jejich práce zintenzivňuje, což platí i o současném období," uvedla Eva Břeňová, mluvčí města Litoměřice.

V takovém případě uklidí měsíčně v průměru 1,5 tuny psích exkrementů. Strážníci městské policie se snaží také problémová místa obcházet a v případě, že neohleduplný majitel po zvířeti výkaly neuklidí, hrozí mu pokuta ve výši jeden tisíc korun.

STRÁŽNÍCI NEHODLAJÍ USTUPOVAT

Tvrdě proti pejskařům, kteří nejsou ochotni po svých psech uklízet, začali loni postupovat v Děčíně. Zákon umožňuje strážníkům udělovat až pětitisícové pokuty. A ti děčínští toho v případě majitelů psů velmi často využívají.

„Určitý počet pejskařů byl chycen, určitý počet si z toho snad vzal ponaučení a po svých psech uklízí. Spousta lidí ale, pokud nevidí v dohledné vzdálenosti strážníka, po svém psu neuklidí a asi spoléhají na to, že se to vypaří. Rozhodně v nastoleném trendu nebudeme ustupovat a stále budeme postihovat podobné věci," říká ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Ta využívá i v těchto případech svůj kamerový systém, do kterého je zapojeno pětatřicet kamer pokrývajících především centrum města a některá sídliště. V současné době také posiluje o další strážníky.

KOŠE SE SÁČKY SE NEUJALY

Strážníci v Teplicích mají kvůli psím exkrementům zostřený dozor třeba v parcích. Pokud uvidí pejskaře, který po svém psovi neuklidí, mohou mu dát pokutu až tisíc korun. Konkrétně v Teplicích před časem zkoušeli koše se sáčky na psí exkrementy. Mezi místními pejskaři se to ale příliš neujalo.

Město tedy pořídilo jako motivaci k úklidu pro pejskaře speciální kleštičky, které mají v kombinaci s pytlíkem usnadnit odstranění výkalu třeba z trávníku. Na počátku projektu si je na radnici podle primátora Kubery vyzvedlo přes tisíc lidí.

V nedalekém Duchcově mají zase vyhlášku. Ta vymezuje ve městě prostory, které jsou určené pro venčení psů, respektive pro jejich volný pohyb.