Vedení města totiž aktualizovalo loňskou vyhlášku omezující pití alkoholu na veřejnosti. A přibyla v ní hned čtyři nová místa, kde zákaz platí.

„Nová vyhláška se vztahuje nově na lokality v Kovářské a Pražské ulici, na park kolem kina Panorama a roh ulic u dopravního hřiště," říká starosta Varnsdorfu Martin Louka a dodává, že na přípravě nové vyhlášky spolupracovala radnice s městskou policií.

„Ta nám vytipovala vhodné lokality, o které by bylo dobré vyhlášku rozšířit. Je to reakce na aktuální stav ve městě. Díky nové vyhlášce se bude mít městská policie oč opřít," přibližuje důvody přijetí nové vyhlášky starosta Varnsdorfu.

Na dodržování vyhlášky dohlížejí městští strážníci.

„Aspoň bude ve městě větší klid," říká Lenka Králová z Varnsdorfu.

Schválení nové vyhlášky si vynutila podle varnsdorfského starosty platná legislativa.

„Městskou vyhlášku není možné novelizovat jako například zákon. Pokud v ní chceme něco změnit, musíme tu původní zrušit a nahradit ji zcela novou vyhláškou. V té pak doplníme, co je potřeba," vysvětluje Martin Louka.

To platilo také pro obecně závaznou vyhlášku o zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku a estetického vzhledu města. Ta vymezuje nejen to, kde je možné na veřejných prostranstvích beztrestně popíjet alkohol, ale také zakazuje například vysedávání na gaučích před domy. Což bylo v některých lokalitách velkým problémem. Řada lidí si totiž stěžovala na hlučnost.

Proto se varnsdorfská radnice rozhodla loni na podzim, po sérii občanských nepokojů a demonstrací, vydat novou vyhlášku, která takové chování omezovala.

Ve svých snahách omezit pití alkoholu na veřejnosti ale není Varnsdorf první. Již v roce 2008 schválilo děčínské městské zastupitelstvo obdobnou vyhlášku, která zakazuje pití alkoholických nápojů ve vybraných částech města.  Tedy především v okolí nákupních center nebo ve středu města, kde se schází většinou bezdomovci a pijí levné krabicové víno.

ČÍSLO DNE 4
O tolik se ve Varnsdorfu rozšířil počet míst, kde se nesmí na veřejnosti pít alkohol.

Nová varnsdorfská vyhláška
Nová vyhláška zakazuje nejen pití alkoholu na vybraných místech ve městě. Zakazuje také umísťování předmětů sloužících k odpočinku, rekreaci a stravování jako jsou například lavice, křesla, sedací soupravy nebo stoly. Stejně tak zakazuje ve vybraných lokalitách používání grilů, udíren nebo vařičů.  Podle vyhlášky také není možné vysedávat na nejrůznějších zídkách nebo palisádách.