Tábory dnes nejsou jen o přežívání v malých chatkách bez elektřiny či ve stanu, o ranních mrazících a večeřích na ohni. Na druhou stranu, chcete-li pro své dítko právě tohle, může být.

Pestrá nabídka

Právě zorientování se v široké nabídce všemožných organizací a domů dětí a mládeže je první krok na cestě k nalezení toho pravého letního tábora pro vaši ratolest.

„Náš syn jezdí už třetím rokem na stejný tábor. Má tam kamarády, zná vedoucí…,“ popisovala Jaroslava Hašková z Ústí nad Labem. Tábor má tak každoročně zajištěný. „Poprvé tam jel s kamarádem. Hrozně se bál, nechtěl z domova. Zvědavost ale převažovala a dnes už kamarád nejezdí a náš Tomáš tam zůstává,“ smála se maminka.

Za tábor prý platí stabilně necelé tři tisíce. „Když k tomu připočtu nějaké kapesné a pořádnou svačinu, do čtyř tisíc se většinou vejdu,“ počítala J. Hašková.

Tři až čtyři tisíce

Tři až čtyři tisíce je průměrná cena, kterou za tábory požadují domy dětí a mládeže a podobná zařízení. Květen a začátek června je u mnohých termínem, kdy je potřeba tábor zaplatit.

Ačkoli je kapacita táborů mnohdy již obsazena, do některých je možné hlásit děti jako náhradníky. V ústeckém domě dětí a mládeže berou náhradníky například na cyklotábor, který bude probíhat dva týdny od 10. července.

„Nyní je již většina táborů plně obsazena, máme tu o ně velký zájem, hlásil Jaroslav Černý z ústeckého domu dětí a mládeže (DDM). Tábory s tradicí se podle něj plní opravdu rychle. „Některé tábory jsme vyhlásili na našich webových stránkách a během 32 hodin byly obsazené. Letos pořádáme také tábor pro rodiče s dětmi a ten byl obsazen dokonce ještě dřív, než jsme informace zveřejnili,“ pochlubil se Černý.

Místa ale ještě jsou. Například na táborech zahraničních. Jedním takovým je tábor ve Španělsku, který ústecký DDM pořádá od 9. do 18. července. Cena tábora je 6850 korun.

Při výběru tábora by se rodiče měli zaměřit především na způsob ubytování a stravování dětí, hygienu, bezpečnost a rozmanitost programu. Právě tato kritéria mnohdy ovlivňují cenu tábora.

Podle Petry Valterové z organizace Děti bez hranic, která se pořádáním dětských táborů dlouhodobě zabývá, je pro rodiče hlavním kritériem při výběru tábora jeho program. „Destinace příliš nerozhoduje, protože je v ceně tábora většinou i doprava,“ vysvětlila Valterová. I u nich je mnoho táborů obsazených. Většina ale zatím jen předběžně, protože rodiče třeba ještě nezaplatili.

I u nich se ceny pohybují kolem čtyř tisíc korun za čtrnáctidenní pobyt.

Pořádáte i vy letní dětské tábory či prázdninové výlety?

Máte zájem o mediální podporu v jedinečném projektu Tábor podpořený Deníkem? Kontaktujte nás´na telefonu 724 482 843.

Rádi vašemu táboru pomůžeme.

Deník zaručuje kvalitu toho, kam své děti posíláte.

Vyrazte s dětmi

Mnoho rodičů se poprvé bojí dítě na tábor umístit. Odborníci ale uklidňují, že se není čeho obávat. Ideální věk, kdy ratolest na tábor vyslat, je značně individuální. Přestože většina organizátorů bere děti až od sedmi let, všechno závisí na tom, jak je dítě schopné tábor zvládnout.

Zajímavou alternativou mohou být pro rodiče právě tábory, na které mohou s dětmi vyrazit. Napoprvé tak není dítě v cizím prostředí úplně samo a příště s sebou rodiče už ani nechce.

„Tenkrát tyhle možnosti asi ani nebyly, ale stejně bych asi nejela. Týden či dva odpočinku jsou jednou za rok opravdu potřeba,“ dodala maminka Jaroslava Hašková.