Děčín
První účastníci děčínského protestu se začali na Masarykovo náměstí v centru města trousit již po půl třetí odpoledne. V tu dobu již náměstí i přilehlé ulice preventivně monitorovala policie.
Kolem patnácté hodiny bylo na Masarykově náměstí přibližně 100 až 150 lidí. Ti přišli vyjádřit svůj nesouhlas se systémem sociálních dávek. Ten podle jejich názoru zvýhodňuje nepracující Romy a naopak znevýhodňuje lidi, kteří se třeba kvůli ztrátě zaměstnání dostanou do potíží.
„Romové dostanou všechno zadarmo, sociálka jim to zaplatí. Prostě dostávají kde co. Když si zažádáme my, tak nás vyženou. Chceme, aby se ti nahoře chytli za hlavu. Já jsem třicet let dřela. Víte, kolik mám důchod? Šest tisíc. A pět tisíc čtyři sta platím byt a tisícovku elektriku. Takže musím chodit do práce, abych se uživila," rozčilovala se jedna z účastnic protestu.
Podle další účastnice je problém v tom, že rozdělování sociálních dávek je nekontrolované a nekontrolovatelné.
„Cikáni mají volný přístup do bazénu, neplatí v nemocnici. Když tvrdí opak, je to lež. Já jsem v důchodu a přivydělávám si úklidem. Když se mi něco stane, tak mi nikdo nepomůže," tvrdila asi pětašedesátiletá žena.
Barikáda!
Se zvládnutím situace kromě policie a strážníků městské policie pomáhali i asistenti prevence kriminality.
„Dopoledne jsme byli v Boleticích a uklidňovali lidi. Říkali jsme jim, aby zůstali doma a nikam nejezdili. To samé jsme řekli lidem žijícím v tomhle domě," ukázal asistent prevence kriminality René Ferko na budovu bývalé Národní kavárny, kam se v posledních měsících přistěhovalo několik romských rodin. Ty neponechaly nic náhodě a v domě se pro jistotu zabarikádovali.
Ne všichni Romové ale na asistenty dali. Okolo náměstí projíždělo několik aut plných romských mladíků, kteří hlasitě poslouchali hudbu a gestikulovali směrem ke shromáždění.
To se ale řadě lidí ani trochu nelíbilo.
„Vidíte je? Kde na to auto vzali? Takhle nás tu jen provokují," rozčilovali se lidé.
„Trápí nás především politický systém, nespravedlnost. Sociální systém máme nejlepší na zeměkouli, možná i ve sluneční soustavě. Jenže majoritní skupina obyvatel na to nikdy nedosáhne, protože nesplňuje podmínky. Dal jsi tomu státu něco? Nedal, tak nemůžeš brát. Nemyslím ale invalidy, aby se to nezvrhlo," prohlásil na shromáždění například Petr Žák.
Neohlášená akce
Podle Žáka nebyl problém, že setkání v Děčíně na náměstí nebylo ohlášeno podle shromažďovacího zákona radnici.
„Jsme tu doma, můžeme si chodit kam chceme. I když neříkám, že tu jsme náhodou. My tu nic neděláme, jen si povídáme," dodal Žák.
Oproti některým jiným městům v Česku ale proběhla setkání na Děčínsku v poklidu, lidé si především přišli postěžovat mezi sebou. V Děčíně se například neobjevil jediný transparent. Ve Varnsdorfu pak pouze cedulka místní buňky Dělnické strany sociální spravedlnosti s prosbou o příspěvek na volební kampaň. Na místním náměstí byl klid, dorazilo sem jen několik málo lidí.
To 14. září bude ve Varnsdorfu větší dusno. Chystá se tu totiž mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti a podle našich informací se sem chystají také radikálové, kteří o víkendu řádili při protestech v Ostravě.