Obce na Šluknovsku již totiž před časem rozjely přípravy na výběrové řízení na firmu, která bude zajišťovat svoz odpadu ve více obcích najednou. Slibují si od toho nižší cenu za svoz. Současně ale počítají s možností, že do výběrového řízení nedorazí žádná cenově zajímavá nabídka.

„Zvažujeme, jestli nevytvořit na likvidaci odpadů komunální společnost, ve které by jednotlivé obce měly podíl," popisuje vizi starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Jakou formu by firma měla, zatím není jasné. Úvahy o založení firmy jsou zatím v počátcích. Obce si musí nechat udělat propočty nejen úspor, ale především počátečních nákladů. Ty by vzhledem k nutnosti pořídit nová auta na svoz odpadu vystoupaly na mnoho milionů.

Snahy o snížení ceny za svoz odpadu ale torpédují největší města Šluknovského výběžku, která neměla zájem připojit se ani k výběrovému řízení. Buď mají vlastní firmy, případně jsou spokojená se současnou cenou.

„Jsme spokojení s cenou i kvalitou. Nebráníme se ale tomu, že pokud se výběrové řízení uskuteční, že bychom se připojili," říká místostarosta Rumburka Alois Kittl, který je přesvědčen, že se jednotlivé obce nedokáží shodnout na vzniku vlastní komunální firmy věnující se svozu odpadu.

Pokud by se Rumburk, který má přibližně jedenáct tisíc obyvatel, připojil již při vyhlašování výběrového řízení, byl by takový tendr pro soutěžící firmy výrazně zajímavější.

Podle statistik společnosti Ekokom vyprodukují lidé na Šluknovsku nejméně odpadu na hlavu v celém kraji. Na Rumbursku je to přibližně 132 kilogramů na obyvatele ročně, na Varnsdorfsku přibližně o deset kilogramů více.

Při přepočtu za každou uloženou tunu ale obce ze Šluknovska platí v kraji nejvíce. Svou roli v tom hraje nejen rozlehlost regionu, ale také absence skládky. Svozové firmy musí totiž vozit odpadky do sousedního Libereckého kraje, kde je nejbližší skládka.

Ceny za svoz především komunálního odpadu zatěžují dlouhodobě obecní rozpočty. Obce i města totiž za svoz odpadů platí mnohem více, než kolik vyberou.

Například Krásná Lípa ročně vybere za odpady 2,16 milionu, na jejich likvidaci ale musí vynaložit o 1,3 milionu více.