Co dřív končilo mezi komunálním odpadem v běžné popelnici, ukládají teď Vágnerovi z děčínské Slovanské ulice do speciální nádoby. Jsou jednou ze zhruba čtyř stovek domácností, které v Děčíně od loňského podzimu využívají takzvané kompostejnery k ukládání bioodpadů. Právě rodinné domky na Letné, okolo nemocnice a Kamenické ulice magistrát vybral k ověření, jaký bude mezi obyvateli města o třídění bioodpadů zájem.

„Jsme poskytnutou možností doslova nadšení. Vedle kuchyňských zbytků je hlavně na zahrádce od jara do pozdního podzimu plno trávy a listí. Takže přistavenou nádobu, kterou nám vyvážejí každé dva týdny, máme pokaždé plnou. Dokonce jsme si pořídili ještě vlastní kompostér, takže naše rodina už teď veškeré bioodpady třídí opravdu důkladně,“ tvrdil majitel rodinného domku na Letné Miroslav Vágner.

Systém si lidé pochvalují

V dílčím hodnocení projektu převažuje jednoznačně spokojenost. Zvyšují se objemy vyvážených bioodpadů při pravidelných čtrnáctidenních svozech a postupně přibývalo i kompostejnerů. Těch bylo na začátku ověřování systému 329, teď už jich je 415.

„Ozývají se i lidé z dalších oblastí, dožadují se toho, abychom i k jejich rodinným domkům speciální nádoby přistavovali. Musíme jim tedy vysvětlovat, že další rozšíření systému záleží na rozhodnutí vedení města, které je objednavatelem zakázky,“ poznamenal náměstek ředitele děčínských Technických služeb Václav Svoboda.

S rozšířením město počítá

S bilancí dosavadního ověřování systému se na svém nedávném zasedání zabývali i děčínští radní. Zamýšleli se nad další rozvojem těchto služeb.

„Shodli jsme se na tom, že by nemělo jít o jakousi výsadu jen několika stovek domácností ve vytipovaných lokalitách. Proto počítáme s tříděním bioodpadů i v dalších částech města. Zatím platí úvaha, že by to i nadále pro samotné obyvatele města byla bezplatná služba. Dosud ale nepadlo žádné definitivní rozhodnutí, jak rychle a v jakém rozsahu bude rozšíření systému pokračovat,“ uvedl děčínský primátor Vladislav Raška.

Některé dílčí prognózy dalšího vývoje naznačuje schválený Plán odpadového hospodářství Děčína. Předpokládá, že už za necelé dva roky by svozová oblast třídění bioodpadů zahrnovala zástavbu zhruba dvou tisíc rodinných domů, teď je jich řádově sedm set.

Do třídění promluví zákon

Město zatím na likvidaci biologicky rozložitelných komunálních odpadů vynakládá řádově statisíce korun. Výdaje by se v dalších letech výrazně zvýšily zejména s ohledem na novelu zákona o odpadech, která by měla stanovit městům a obcím povinnost umožnit lidem i třídění bioodpadů. Novela by měla začít platit od příštího roku. O rok později by už v obcích a městech měl být vytvořený samotný systém separace nejrůznějších zbytků jídel, ovoce či zeleniny.

„Tahle povinnost není ničím, co by nás s ohledem na zkušební ověřování systému mělo zaskočit. Souvisí s tím i záměr vybudování kompostárny,“ vysvětlil náměstek děčínských technických služeb Václav Svoboda.