Celé dny chodit s úsměvem na tváři. Přát lidem dobrou chuť a nedat na sobě znát, že je zákazník nesympatický. Tak tráví pracovní dny Lenka Procházková, která je servírkou.

Lenka se k práci číšnice dostala úplnou náhodou. Když při studiu hledala brigádu naskytla se jí možnost, nastoupit jako číšnice do jedné děčínské restaurace. Po čase zjistila, že jí práce baví, a že by u ní chtěla zůstat. Protože studovala v té době obor kadeřnice, rozhodla se po získání výučního listu, že bude studovat dál. V tuto chvíli studuje obor čísnice. V práci pokračuje a zároveň tak získává potřebnou školní praxi.

Na svém povolání má ráda kontakt s různými lidmi. „Nejsem zavřená v jedné místnosti, ale celý den se věnuji lidem. Za což jsem velmi ráda, nejsem typ, který by bavilo sedět za stolem a vyplňovat papíry,“ řekla Lenka. Dodala, že je celý den v pohybu, což je někdy velmi těžké. „Je jasné, že po celém dni na place mě večer budou bolet nohy, ale jsem ráda, že mám nějaký pohyb. Cítím se pak mnohem lépe,“ uvedla.

Podle Procházkové je asi jediná nevýhoda této práce, že zákazníci nejsou vždy jen příjemní. I přesto, že s ní nejednají zrovna milým způsobem, se na ně Lenka musí tvářit příjemně a s úsměvem. „Není to zrovna nejlehčí, ale musím to zvládat, pokud chci tuto práci dělat dobře,“ míní.

Uniforma, kterou je firemní tričko a zástěra je podle Lenky doslova nezbytná: „Určitě by se asi bez uniformy nedalo pracovat, protože nejednou za den se stane to, že se tu něco vylije. Tím, že nosím třeba více jídel najednou bych se lehce ušpinila, takže jsem za zástěru velmi ráda,“ řekla. Myslí si, že vzhledově vypadá i mnohem lépe, pokud je personál ve stejném oblečením. „Vypadá to lépe a zákazník alespoň pozná, kdo obsluhuje a kdo je jen host, který prochází okolo,“ vysvětlila Lenka.

O změně zaměstnání Lenka neuvažuje, zanedlouho dokončí studium a bude spokojená úplně. „Vyhovuje mi úplně všechno. Typ práce, pracovní doba i kolegyně. Nemám důvod přemýšlet o změně,“ uvedla. Dodala, že lepší pracovní kolektiv si nemohla přát.

Autor: Veronika Bošková