Punčochy vyrábí v Krásné Lípě nepřetržitě 170 let, v Česku nejdéle. Zároveň je Schindlerova pletárna největším výrobcem punčoch v zemi. Na jedny punčochy je potřeba 54 kilometrů vlákna, stačilo by tak například na cestu z Krásné Lípy až do Liberce nebo z Děčína na předměstí Drážďan.

V hukotu pletacích strojů popisuje základ výroby punčoch majitel Schindlerovy pletárny Martin Veselík. „Punčochové kalhoty nebo samodržná punčocha se vyrábí jako tubulár, tedy spodní úplet. Potom se sešívá špička, případně se na to našívá krajka. Na poloautomatických strojích se sešívají dva tubuláry do kompletního sedu a vznikají tak punčochové kalhoty,“ usmívá se.

Zajímavostí je, že všechny punčochy se vyrábí v bílé barvě a teprve následně se podle potřeby dobarvují, nejčastěji na černou nebo tělovou barvu. V nabídce jsou ale také modré nebo temně fialové.

Záběr z filmu Kosmonaut z Čech. Na snímku Adam Sandler jako Jakub Procházka ve Ferdinandově soutěsce u Srbské Kamenice.
Kosmonaut z Čech se Sandlerem je hitem Netflixu. Natáčelo se i na Děčínsku

„Na dosušování po barvení používáme odpadní teplo z kompresorů, které jsou o patro níž,“ přibližuje v sušárně Veselík.

Oproti některým jiným odvětvím si umí v pletařství poradit i s vadnými kusy z výroby. Pokud se takový třeba svetr najde, rozpletou jej a přízi znovu použijí.

Punčochy vídají miliony diváků

Punčochy z Krásné Lípy míří nejen do obchodů, ale také do největších českých divadel nebo do celostátních televizí, kde je nosí redaktorky a moderátorky. Výrobky ze Schindlerovy pletárny tak mohou každý den vidět miliony diváků v Česku. Dnes je opět vyrábí pod značkou Elite, kterou loni koupila od majitelů stejnojmenné varnsdorfské továrny. Zároveň převzala také část jejich zaměstnanců včetně kontrolorů kvality.

Kromě punčoch vyrábí v Krásné Lípě také svetry. O jejich kvalitě svědčí i to, že je ze Schindlerovy pletárny dodávají například švýcarské poště. Dnes tak není v této alpské zemi jediný pošťák, který by nenosil svetry z Krásné Lípy. Na jejich výrobu používají velké pletací stroje, které zvládnou najednou vyrobit i několik dílů svetru najednou. Ten největší, dlouhý přes dvacet metrů, si poradí s dvanácti díly v jednom okamžiku.

Festival BigTrip.cz 2024.
Afrikou v tuktuku, zdolání velehor. Do Krásné Lípy láká cestovatelský festival

Cesta Martina Veselíka a jeho společnosti Woolife z Litomyšle do Schindlerovy pletárny v Krásné Lípě trvala mnoho let. Nejdříve totiž tehdejší firma Novia dodávala svetry jeho firmě Woolife, která se specializuje na vysoce kvalitní svetry a šály.

„Když jsme viděli, co ta továrna umí, byli jsme ohromení. Zpracováním, kvalitou i takovým tím batismem, tedy systémem výrobních dokumentací, které se tu nepřetržitě vedly,“ popisuje své první setkání s krásnolipskou pletárnou Veselík.

Po několika letech vzájemné spolupráce se původní majitel továrny, která již tehdy dodávala švýcarské poště, pražskému letišti nebo německým aerolinkám Lufthansa, rozhodl, že společnost prodá a nastala dlouhá jednání.

Schindlerova pletárna funguje bez přestávky 170 let.Schindlerova pletárna funguje bez přestávky 170 let.Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura

„I přes ostatní nabídky se rozhodl, že to nabídne i nám. Přestože jsme rozhodně nebyli první. Pro nás to nebylo jednoduché rozhodování, protože jsme z Litomyšle,“ přibližuje váhání před koupí firmy Veselík.

Hlavní roli nakonec sehrála kvalita krásnolipských produktů, která rozhodla o tom, že se Woolife nakonec s původním majitelem na koupi firmy domluvil. Přejmenováním na Schindlerova pletárna pak chtějí vyjádřit respekt a úctu k zakladateli továrny Stefanu Schindlerovi a pokračovat tak v tradici trvající 170 let.

Kvalitní svetry si podle Martina Veselíka zasluhují speciální péči, především při praní. „Rozhodně se nebojte dát kvalitní svetr do pračky. Musí mít alespoň solidní termostat, protože klíčovým parametrem je teplota,“ vysvětluje majitel krásnolipské pletárny.

Výměna manželek XVI. Tohoto dílu se účastnila rodina z Liberce.
Ohlasy na Výměnu manželek z Děčínska. Účastníci splatili dluhy a změnili bydlení

Je nezbytné dodržet nejvyšší teplotu praní tak, jak je uvedeno na všité etiketě. Doporučuje také takové svetry prát samostatně, naruby a na nejnižší otáčky, které pračka umožňuje. Prodlouží se tak jeho životnost.

„Při sušení jej nedávejte na topení, na slunce, prostě na žádné prudké zdroje tepla. Rozložte jej do plochy a nechte pomalu vyschnout. Když je pověsíte na šňůru, vytahá se,“ dodává Veselík s tím, že výhodou vlněných výrobků je, že je není nutné prát tak často.

Schindlerova pletárna v Krásné LípěSchindlerova pletárna v Krásné LípěZdroj: Archiv Schindlerovy pletárnySchindlerova pletárna
Schindlerovu pletárnu založil před 170 lety Stefan Schindler, který začal v Krásné Lípě v roce 1854 na několika stávcích vyrábět punčochy. Je tak nejstarší nepřetržitě fungující pletařskou firmou vyrábějící punčochy. Firmě se dařilo natolik, že musela rozšiřovat své prostory. A když na konci 19. století do společnosti vstoupil švagr Adolfa Schindlera, Stefanova syna, Josef Franz Palme, byl rozkvět ještě dynamičtější. V roce 1925 byla dokončena nová továrna a jen o čtyři roky později začala stavba nového objektu, unikátní čtyřpatrové budovy vystavěné v duchu Bauhausu. V době hospodářské krize firmu převzala společnost Kunert a synové z Varnsdorfu, po válce se pak stala součástí podniku Elite. Po revoluci fungovala tři desetiletí pod jménem Novia, aby se nyní vrátila k původnímu jménu Schindlerova pletárna.