Narodila se v Děčíně, má slovenskou matku. To jsou minimálně dva mýty, které kolují o světoznámé top modelce Karolíně Kurkové z Děčína. Ta právě dnes, 28. února, slaví své 30. narozeniny.

Ve skutečnosti přišla Karolína na svět v Pardubicích. Do Děčína se s rodiči přestěhovala v srpnu roku 1985. Její otec Josef sem šel za prací a také tu hrál basketbal. A její matka rozhodně není ze Slovenska, jak mylně uvádí řada zdrojů.

Děčín nicméně Karolínu bere za svou, a i ona, byť tu již dávno nežije, se považuje za dívku z Děčína. Prožila tu dětství, studovala na místním gymnáziu, našla si kamarády. Pak ji ale modeling odvál do světa.

„V současné době žije Karolína v Miami. V Česku byla naposledy na Vánoce," řekl Děčínskému deníku její otec Josef Kurka s tím, že žádnou velkou párty na oslavu třicátin Karolína neplánuje. A už vůbec ne oslavu s alkoholem. Podle něj ho totiž nepije.

Normální holka

Ti, kdo si Karolínu pamatují jako dítě, se shodují: Byla to prostě normální holka.

„Měla jsem ji na tělocvik, byla taková dlouhá, nohatá," vzpomíná na Karolínu učitelka z děčínského gymnázia Iveta Rašková. „Byla s námi 
tenkrát i na lyžařském výcviku v Pasekách," dodává.

Její manžel, někdejší primátor Děčína Vladislav Raška, Karolíně už dlouhá léta fandí.

„Je to dcera mého dobrého kamaráda. Vnímám to tak, že normální holka z Děčína vsadila na modeling a uspěla. Rozhodla se dobře," říká Raška, někdejší prvoligový basketbalista.

Právě k basketbalu má Karolína blízko – když má čas, chodí v Americe na populární NBA, ale občas vyrazí  i na slavnou hokejovou NHL.

Ostatně, sport má v krvi, v dětství se věnovala sportovní gymnastice. Místo sportovních hal se ale pohybuje po světových módních molech: Stala se tváří značek YSL, Viktoria's Secret a Mango, pózovala pro slavný umělecký kalendář Pirelli, žebříček časopisu Forbes ji dokonce zařadil mezi šest nejvíce vydělávajících top modelek na světě.

Kurková si svůj statut světoznámé topmodelky vybojovala díky talentu, pracovitosti a také díky svým blonďatým vlasům, 182 centimetrů vysoké postavě a nohám dlouhým 123 centrimetrů.

K modelingu ji přitom popostrčila spolužačka ze školy. Karolíně ještě nebylo ani patnáct let, když ji vyfotila a poslala fotografii do modelingové agentury. Ta projevila zájem a Karolína odstartovala svou závratnou kariéru. Podepsala například smlouvu 
s prestižními značkami Prada a Miu Miu a v sedmnácti letech se objevila na titulní stránce módního časopisu Vogue.

V roce 2008 se seznámila
s filmovým producentem Archie Drurym, který ji o rok později požádal na vrcholu Stolové hory v Jihoafrické republice o ruku. V říjnu 2009 se páru narodil syn Tobin Jack.

Kurková se objevila i ve filmu, cizí jí není ani moderování nebo zpěv. Mezi její koníčky patří vaření, malování, zajímá se i o sport a miluje českou kuchyni.

K narozeninám teď Karolíně prší gratulace. Ke gratulantům se přidal i děčínský primátor František Pelant:
„Já bych jí chtěl popřát mnoho štěstí, zdraví a pracovních úspěchů. Jistě mluvím za všechny obyvatele města, když řeknu, že jsme hrdí na dívku z Děčína, která se proslavila ve světě, v tvrdé konkurenci obstála a zůstala sama sebou!"

Připojujeme se i my. Všechno nejlepší, Karolíno!