K akci se letos počtvrté přidá i Děčín. Tady se bude akce konat na Mariánské louce, v případě deště v kavárně Na Cestě v areálu děčínského zámku.

„Minulý rok jsme se sešli, popovídali si o lokálních potravinách a vyměnili i nějaké recepty. Nechyběla i dobrá hudba a skvělá atmosféra. Letos se lidé mohou něco dozvědět a podpořit kampaň za férové banány,“ uvedla organizátorka děčínské snídaně Anna Klinkáčková.

K férové snídani se mohou lidé přidat i na dalších místech na Děčínsku. V Rumburku snídani pořádá Mateřské centrum Koťátko, kde se sejdou na zahradě před farou, ve Varnsdorfu na zahradě pořádajícího Mateřského centra Jonáš, V Jiříkově na farní zahradě Mateřského centra Koťátko a v Lipové na břehu zámeckého rybníka.

V Ústí nad Labem pak snídani pořádá UJEP, lidé se sejdou v Městských sadech.

„Naše studentská iniciativa Fair UJEP, která férovou snídani organizuje, se mimo jiné zasloužila také o automat na fairtradovou kávu v budovách UJEP,“ uvedla organizátorka ústecké snídaně Lucie Stádníková.

Nasnídat se mohou přijít i lidé na Litoměřicku či Teplicku. V Litoměřicích se sejdou v Jiráskových sadech v areálu dopravního hřiště, ve Štětí pak na Husově náměstí. Moldava na Teplicku pak nabídne snídani na trávníku pod modřínem u Moldavské šatlavy.

Účastníci si na snídani přinesou vlastní dobroty, ať už fairtradové nebo lokální. Může to být fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko či sýry od místních farmářů.

Společným piknikem na veřejném místě tak vyjádří podporu nejen místním pěstitelům, ale i producentům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky zapojených do systému fair trade. Ti pak mohou pěstovat s ohledem na životní prostředí, jejich děti mohou chodit do školy a za svoji práci dostávají spravedlivě zaplaceno.

„Férová snídaně začínala v roce 2011 se 41 zapojenými městy, loni už snídalo přes 6 500 lidí na 161 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí a že se chtějí do Férové snídaně zapojit,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.