Vznikla v informačním středisku Saula v Dolní Chřibské na Šluknovsku a představuje drobné památky v krajině Českého Švýcarska.

„Ta stálá výstava mi udělala opravdu radost, protože se návštěvníci Českého Švýcarska jejím prostřednictvím mohou dozvědět, že zdejší krajina není jedinečná jen svými přírodními krásami. Věřím, že zdejší expozice bude i podnětem k návštěvě dalších míst, kde se podařilo obnovit památky připomínající historii zdejšího území,“ poznamenal ředitel národního parku Pavel Benda.

Vedle peněz, které do expozice v infocentru Saula investovala sama správa parku, podpořili její vznik i někteří sponzoři.

„Vůbec jsem ještě před nějakými patnácti lety netušila, že se nejrůznější kříže, boží muka, skalní kaple a další památky bude postupně dařit postupně obnovovat. Moc mne těší hlavně to, že přibývá lidí, kteří mají zájem na záchraně památek. Každá má svůj příběh a stojí za to poznávat a připomínat si tohle svědectví minulosti,“ radovala se z nové expozice Natálie Belisová, která se na správě národního parku stará mimo jiné právě o památky v krajině České Švýcarsko.

„Chalupaříme tady a často podnikáme s pozvanými návštěvami nejrůznější výlety do okolí. Mysleli jsme si, že tuhle krajinu už docela dost dobře známe. Zdejší panely s řadou fotografií a podrobnějšími informacemi o tom, kde se jaká památka nachází, nás ale budou inspirovat k poznávání dalších pamětihodností, o kterých jsme dosud neměli ani tušení,“ svěřil se jeden z prvních návštěvníků expozice.

Jejího slavnostního otevření se zúčastnili mnozí lidé, kteří se podíleli na samotné obnově některých památek.

„V Dolní Chřibské jsme mimo jiné obnovovali křížek a věřím, že nezůstane jenom u tohoto jednoho počinu,“ poznamenal jeden z činovníků Spolku Tadeáše Henkeho, který svými kulturními, společenskými a dalšími aktivitami obohacuje život v Chřibské i dalších místech regionu.