V Děčíně se recesistická společnost chystá již tradičně odvézt léto do Němec. Start lodí je tedy stanoven na sobotu 26. září v 10.00 hod. Flotila plavidel v čele s vlajkovou lodí Společnosti bude startovat z ústí řeky Ploučnice pod děčínským zámkem. Tak jako v minulých letech je vítána účast dalších vodáků, kteří pomohou městu Děčínu s pravidelnou výměnou ročních období. Zájemci, kteří nevlastní vhodné plavidlo, ale disponují pojízdným bicyklem, se sejdou týž den v 10.30 hod před děčínským muzeem, kde bude v 11.00 hodin odstartován již 32. ročník legendární cyklistické akce „Tour de Schmilka“. Trasa bude vedena po cyklostezce též do Bad Schandau, kde se účastníci setkají s plavci a po rozloučení s létem absolvují cestu zpět do Děčína.

V Doubici zase nachystali setkání se zástupci obce Daubitz, ležící na německopolských hranicích asi 80 kilometrů severně od naší obce. „Přivítáme je v kostele, ukážeme jim naši obec a v podvečer je k Doubické hospodě, jim podáme pohoštění z ryb z Doubického rybníka,“ řekl starosta obce Martin Schulz.

Na své si přijdu děti i dospělí v Dolní Poustevně. Do neděle tu trvá loutkový festival plný nejrůznějších přestavení.

Nebude chybět ani zabíjačka

V Rumburku zase slaví tamní farní charita své desáté narozeniny. V neděli 27. září si mohou lidé užít tanečních vystoupení, ale i opékání buřtů. „Nebude chybět ani pohádka, soutěže a také ukázka kynologického kroužku z Jiříkova,“ pozvala ředitelka charity Martina Škodová.

Velkou slávu s porážkou čuníka zažije Krásná Lípa. Slaví tu totiž Václavské posvícení. Na dvoře železářství Semelka v Krásné Lípě na příchozí budou čekat nejrůznější zabíjačkové pochoutky, posvícenské koláče, cukrovinky a další lahůdky. Návštěvníci se mohou těšit na muzikanty a ostatní chasu Lužičanu. Jako hosté přijedou Ogaři z Jihlavy a strýc PEPINO se svým cimbálem.

V Krásní Lípě ještě v sobotu probíhá Ekofestival Sedm divů . Má bohatý doprovodný program a trvá až do pondělí. „„Jednou ze zajímavostí je česko-německo-britská neděle. Nationalparkzentrum Bad Schandau se postará o různé ekologické hry pro děti a návštěvníci budou mít šanci se seznámit s výukou němčiny pomocí kreativní metody – jazykové animace. British Council na festivalu představí projekt na ochranu klimatu Challenge Europe, kdy si každý z nás bude moci změřit vlastní uhlíkovou stopu,“ řekl mluvčí festivalu Martin Benda.

V děčínské zoo jsou v sobotu Václavské dny, kdy Václavové a Václavy mají vstup zdarma.