Spolumajitel domu číslo 39 v děčínské Riegrově ulici Radek Kotrba ukazuje v přízemí chodby prasklinu ve zdi. Očividná trhlina se táhne až do sklepa. Je důsledkem toho, jak necelých dvě stě metrů vzdálený nestabilní svah pod takzvaným helioportem u děčínské nemocnice začal ohrožovat objekty v blízkém okolí.

„Tady jsou ty tlaky ujíždějících desítek a možná stovek kubíků zeminy ještě markantnější,“ upřel pan Kotrba pozornost na pukliny v bytelné opěrné zdi, která odděluje jakýsi menší dvorek od svažité zahrady. Popraskaná zídka, od původního místa usazení skoro metr posunutá zahradní kůlna. Tyhle a další stopy jsou zřejmými důkazu o tom, že svah nad domem neustále ujíždí.

„V podlaží tamního terénu došlo k nahromadění vody, které nemá možnost kvůli nedostatečnému a nebo už poškozenému drenážnímu systému kudy odtékat a tak začala strhávat svah pod parkovištěm a následky toho začínají pociťovat právě majitelé a obyvatelé tří nejohroženějších domů v Riegrově ulici,“ vysvětlil děčínský primátor Vladislav Raška.

Protože problém vzniká na pozemcích, které do svého majetku získalo město Děčín, začali pracovníci magistrátu podnikat koncem loňského roku potřebné kroky k omezení hrozby dalšího samovolného ujíždění svahu.

„Hned jak jsme se o té události dozvěděli, oslovili jsem hydrogeologa a další odborníky, kteří dostali za úkol vyhodnotit situaci a hledat možnosti jejího řešení. Jedním z okamžitých opatření se stalo odčerpávání vody z kumulační studny. Z ní kdysi dešťová vody odtékala do běžné kanalizace. Zřejmě ale došlo k poruše v odtokové trase a voda začala prosakovat stále intenzivnější do okolí. Začala strhávat i inkriminovaný svah,“ poznamenal šéf majetkového odboru města Tomáš Martinček.

Kromě toho, že vodu začali odčerpávat děčínští dobrovolní hasiči ze Starého Města a Horního Žlebu, začala parta kopáčů v obtížně přístupném terénu hloubit výkop v trase předpokládaného vedení odtokové roury ze studně. Na tu ale zatím nenarazili. Svodný výkop dosud vedl přes městské pozemky, pokračovat teď může i přes parcelu soukromého vlastníka.

„Ten se nejprve zdráhal dát k tomu souhlas, ale pak si zřejmě uvědomil, že jde o zásah, kterým může být eliminované riziko sesuvu zeminy i nad jeho domem,“ uvedl vedoucí oddělení stavebního úřadu Pavel Žatečka.

Největší trable popojíždějící svah zatím přinesl právě nad domem číslo 39. „Není to vůbec příjemný pocit, když tady registrujeme už první škody, které podzemní vodou strhávaná stráň na naší zahradě napáchala. Teď je všechno v okolí promrzlé, ale ty obavy se budou zřejmě stupňovat s pozdějším oteplováním. Nikdo nedokáže odhadnout, jaký vliv bude mít na stabilitu svahu tání sněhu,“ zauvažoval Radek Kotrba.

Podobné starosti mají i majitelé či nájemníci dvou sousedních domů, ve kterých je patnáct bytovek. „Ten problém se tady ale může týkat i dalších domů. Nikdo skutečně neví, co s ujíždějícím svahem spodní voda udělá,“ prohodil jeden z nájemníků.

Veškeré potřebné zásahy, které mají omezit riziko nečekaného dalšího ujíždění svahu, sice komplikují mrazy, ale město je připraveno obyvatelům ohrožení části Riegrovy ulice pomoci.

„Nelze zatím jasně stanovit, kolik peněz bude náprava vzniklých těžkostí stát. Jestli se budou náklady pohybovat řádově ve statisících a nebo půjde o ještě dražší opatření. Vše se bude odvíjet od odborného hydrogeologického posudku. Věříme ale, že se šve podaří zabezpečit tak, aby v krizovém scénáři nemuselo dojít až na krajní variantu vynucené evakuace obyvatel ohrožených domů“ dodal děčínský primátor Vladislav Raška.