Na dalšího svého studenta může být pyšná Střední škola řemesel a služeb v Děčíně. Mladý kuchař František Horáček v celostátní gastronomické soutěži Svačina roku s Rio Mare vybojoval druhé místo a poukaz na ceny v hodnotě pěti tisíc korun. Za sebou nechal dalších 139 soutěžících.

Od sledování pohádek a seriálů o vaření v dětství přes pomáhání mamince v kuchyni až po hledání nových receptů na internetu. Tak popsal děčínský student oboru kuchař své začátky a rozhodnutí vydat se vstříc světu gastronomie. Vyplatily se, v úterý 4. prosince ve finále soutěže Svačina roku v gastronomickém studiu Chefparade+ v Praze nadchl porotu plnou profesionálů.

„Nějaká nervozita byla, ale nebylo to takové, protože jsem už na jedné soutěži byl a tam jsem se otrkal. Na konci to pak z člověka úplně opadne,“ popsal své pocity z finále Horáček.

Úkolem soutěžících bylo připravit zdravou a originální svačinu s využitím tuňákových produktů Rio Mare. Mladý kuchař z Děčína si vysloužil stříbrnou příčku za špenátovou roládu s tuňákem.

„Je to pro mě nová zkušenost. Pořád se zdokonaluji, baví mě to a chtěl bych to někam dotáhnout,“ dodal student.

Nejde o první úspěch děčínské Střední školy řemesel a služeb. Nedávno vyhrála druhé místo v soutěži Cesofoto 2018 studentka oboru fotograf Michaela Tatýrková. Mladí fotografové jezdí zvěčnit i soutěže, kterých se účastní studenti dalších oborů. Jeden ze studentů fotil také národní tým českých kuchařů a cukrářů v Lucembursku.

„Naše studenty v daných oborech maximálně podporujeme, zajišťujeme pro ně účast v celorepublikových soutěžích a věříme, že jim úspěchy v budoucnu pomohou v kariéře,“ řekl ředitel děčínské střední školy Tomáš Daněk.

Do letošního ročníku soutěže Svačina roku se přihlásilo rekordních 141 studentů ze 43 středních škol z celé republiky zaměřených na gastronomii. Kulinářské umění předvedlo ve finále 15 nejlepších kuchařů.

„O finalistech a vítězích rozhodovala odborná porota složená z garanta soutěže mistra kuchaře Vladimíra Picky, šéfkuchaře restaurace Aureole Jiřího Krále a šéfkuchaře kuchařského studia Atelier Culinari Vladislava Stupariče. Druhou porotu tvořili zástupci pořadatele soutěže, kterým je společnost Bolton Czechia, a foodbloggerka Eva Ehrenbergerová,“ popsal mluvčí pořadatele Lukáš Klapil.

První místo a poukaz na 7 tisíc korun získala Aneta Vyhnánková ze Slavkova u Brna. Na třetím místě, ohodnoceném poukazem na 3 tisíce korun, se umístil Lukáš Záruba ze Znojma a zvláštní cenu Rio Mare v hodnotě 5 tisíc korun obdržela Lucie Sochorová z Havlíčkova Brodu.

První Aneta Vyhnánková zároveň získala i cenu veřejnosti, kterou hlasováním udělili fanoušci na Facebooku. Vítězka a vítězná škola z veřejného hlasování se podělily o produkty Rio Mare za 5 tisíc korun.