Názory, jež mají cíleně poškodit dobré jméno Lužické nemocnice v Rumburku. Tak označil příspěvky v diskusi pod článkem na www.decinsky.denik.cz/umrti, který vyšel minulý týden poté, kdy v Lužické nemocnici zemřelo novorozeně Darek Šváb, pověřený řízením nemocnice a rumburský místostarosta..

Nemocnice se prý zlepšila

„Z této štvavé kampaně mám dojem, že se skutečně jedná o organizovaný hon, ačkoli se v nemocnici mnohé zlepšilo ve prospěch pacientů, personálu, a to nejen co do prostředí, přístrojové techniky, ale i přístupu vůči nemocným,“ tvrdil Šváb.

Porodila mrtvé dítě

Přitom v diskusi se objevil i zcela konkrétní případ ženy, která před pár měsíci porodila v téže nemocnici mrtvé dítě. V diskusi si říká Anci, její mailová adresa je uvedena, se zveřejněním souhlasí. Na dotaz, proč případ neoznámila i ona policii, odpověděla, že v té době neměla sílu. „… …byla jsem ve 32. týdnu a čekala jsem zdravou holčičku, celé těhotenství jsem dbala aby bylo vše v naprostém pořádku.Ve 32. týdnu mi bylo zjištěno, ze jsem otevřena na prst a byla jsem poslána pravě do teto nemocnice, kde jsem byla sedm dnů,“ popisuje žena. Dostávala léky, mezi nimi i uklidňující a má za to, že ty poškodili její dítě. Už tehdy se jí zdálo, že srdeční ozvy jsou slabé, zdravotníci jí ale ujistili, že je všechno v pořádku. Po osmi dech doma začaly porodní bolesti. „Jela jsem do nemocnice, kde mi sdělili, ze holčičce netluče srdíčko. Pitva prokázala maceraci druhého stupně. To znamená, že holčička v mém těle byla mrtva déle,“ tvrdí mladá žena. Dodala, že ví o další ženě, která má stejnou zkušenost.

Nechtějí reagovat

Na tento případ odmítl Darek Šváb reagovat. „Je zcela nepřípustné probírat tak citlivou záležitost, jako jsou údaje ze zdravotní dokumentace pacientů, na webových stránkách či v médiích. Pokud kterýkoli z pacientů má výhrady k práci zaměstnanců nemocnice, má možnost se obrátit na její vedení či na dozorové orgány a věc tak řešit,“ poznamenal. To mladá žena hodlá udělat.

Podle Švába je rumburská porodnice stále vyhledávanější. „Je možná ku škodě, že ten, kdo odchází spokojen, většinou mlčí a tak vyznějí ojedinělé názory nespokojenců o to hlasitěji,“ řekl Šváb.

Uvedl, že za rok 2008 se v rumburské porodnici narodilo 522 miminek a nedošlo k žádnému úmrtí při porodu. Dalším argumentem hovořícím ve prospěch gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice je podle něj i to, že loni tu odoperovali téměř tisícovku žen, z toho bylo 460 velkých operací a hospitalizováno tam bylo na 1300 pacientek. „Všichni lékaři na gynekologicko-porodnickém oddělení jsou plně atestovaní a velmi zkušení. O žádné takové jiné porodnici v republice nevíme,“ tvrdil Šváb.

Mrtvé novorozeně rozpoutalo emoce

Negativní ohlasy na rumburskou porodnici se objevily poté, kdy tam zemřelo pětidenní novorozeně. Podle rodičů se narodilo zcela zdravé. Lékaři podávali matce po císařském řezu léky, kojila a rodiče se domnívají, že dítě zabily právě medikamenty, jež se do jeho těla dostávaly s mlékem.

Nemocnice, stejně jako rodina, čeká na závěry soudních znalců a ukončení policejního vyšetřování. Kdy to bude, není zatím jasné. Čekáme na znalecká zkoumání, která mohou trvat i několik týdnů,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Doplnil, že za poslední rok policisté nevyšetřovali žádný případ v souvislosti s rumburskou nemocnicí. „Loni jsem se zabývali jedním případem z interny rumburské nemocnice, ale posudky prokázaly, že lékaři nepochybili,“ tvrdil Cvik.