Ani deště z uplynulých týdnů nestačily k tomu, aby se studny naplnily vodou. Stejně jako loni tak některé obce lidem odkázaným na vlastní zdroje vodu dováží.

Kyjov, Sněžná, Vlčí Hora, Zahrady nebo Krásný Buk. Ve všech těchto okrajových částech se lidé loni potýkali s nedostatkem vody. Letos bude situace zřejmě podobná. „Už se nám ozvali tři lidé, že nemají vodu. Když jsme zavážení schvalovali v radě, nevypadalo to nijak dramaticky. Ale nezdá se, že by se situace zlepšila,“ řekl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Město proto bude na vyžádání zavážet lidem užitkovou vodu. Ta sice pochází z vodárenského zdroje, ale protože Lípa nemá cisterny certifikované pro převoz pitné vody, musí ji dodávat jako vodu užitkovou. Pokud lidé potřebují dovézt vodu, je možné se obrátit na velitele krásnolipských dobrovolných hasičů, kteří se o zavážku postarají. „Maximální množství, které takto budeme zavážet, je jeden kubík na týden na jeden rodinný dům,“ doplnil starosta Kolář s tím, že nabídka zatím platí do konce října a může být prodloužena.

Vychází nový týdeník!
Nový Týdeník Děčínsko: O různosti názorů i nemocnici v Rumburku

Vodu, kterou město zaveze bezplatně, lidé nesmějí používat k zalévání zahrad nebo mytí aut.

Podobné problémy sužují více obcí na Šluknovsku. Loni měli velké problémy například v Brtníkách, které patří pod Staré Křečany, nebo v Jiříkově. Ten musel kvůli suchu zavážet městskou část Filipov.

V jiných obcích, které v minulosti trápilo velké sucho, se letos zatím daří nedostatek vláhy zvládat. Přesto ale omezily například zalévání zahrad, mytí aut nebo napouštění bazénů z veřejného vodovodu. Snaží se tak předcházet tomu, že by voda v obecních vodojemech došla.

Jednou z takových vesnic jsou i Ludvíkovice na Děčínsku. „Máme už prázdné vodojemy a museli jsme náš vodovod přepojit na záložní zdroj ze Hřenska,“ vysvětloval před časem ludvíkovický starosta Jiří Šturma, proč vydal zákaz používat vodu z řadu na napouštění bazénů nebo zalévání zahrad. Za každé zjištění porušení omezení může obec udělit až pětitisícovou pokutu.

V budoucnu by Krásná Lípa i okolní obce mohly vozit v nouzových případech lidem i pitnou vodu. Uvažují totiž o nákupu certifikovaných cisteren, jedna taková vyjde na 250 tisíc korun. Je možné, že budou v brzké době na jejich pořízení vypsané dotace, které by měly velkou část nákladů uhradit.

Alexandr Vanžura, Děčínský deník
Komentář: Sever nestojí státu ani za moderní vlaky

Nedostatek vody je nejen ve studnách, ale také v potocích a řekách. Například Křinicí teče v okolí Krásné Lípy jen tenký proužek vody. Kolář proto čeká, že vodoprávní úřad v brzké době vydá zákaz odběru povrchových vod. V Labi pak klesla hladina pod jeden metr. „O víkendu možná přijdou slabé přeháňky. Následujících deset dnů by mělo být bez výraznějších srážek,“ řekl meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Radek Tomšů s tím, že vzhledem k vysokým teplotám je velmi vysoký výpar vody z půdy, což situaci ještě zhoršuje.

„Letošní červen byl pravděpodobně nejteplejší v historii. Už nyní víme, že průměrná teplota byla šest stupňů nad dlouhodobým normálem,“ dodal Tomšů.