Odkud se od pondělního podvečera nesmí brát voda? Jde o malé potoky jako Kamenička, Olešnička nebo Bělský potok. Ale také poměrně velké řeky, jako je Kamenice nebo Ploučnice. „Pokud bude tento stav trvat i nadále, může dojít ve vodních tocích ke kyslíkovému deficitu, k vážnému ohrožení vodních a na vodu vázaných ekosystémů a k ohrožení zajištění funkcí vodního toku,“ uvedl mluvčí magistrátu Luděk Stínil. „Pro zajištění dodržování zákazu budou prováděny kontroly odběrných míst,“ dodal.

Ve stejný den jako Děčín vydalo zákaz Ústí nad Labem, jen o několik dnů dříve vešlo podobné omezení v platnost v České Lípě. Zákaz odběru vody z potoků a řek platí zatím jen v jižní části okresu Děčín. „U nás je zatím vody dost, takže o vydání zákazu zatím neuvažujeme,“ řekl mluvčí varnsdorfské radnice Tomáš Secký. Podobná situace je i v Rumburku.

Přestože nařízení platí teprve od tohoto týdne, řada zahrádkářů vodu z potoků nepoužívá už poměrně dlouho. Žádná v nich totiž není. To je i případ zahrádkářské kolonie v Děčíně Chrochvicích. Chrochvický potok je téměř vyschlý a pro zahrádkáře tak nepoužitelný. Aby jim zahrádky během parných letních měsíců úplně neuschly, museli si poradit jinak.

„Mámě v kolonii nádrže o objemu sto kubíků, ty se nám po pondělním dešti poměrně slušně zaplnily,“ popsal řešení sucha David Katuščák z chrochvické kolonie.

Přestože se může zdát sto kubíků jako velké množství, není tomu tak. Vystačit totiž musí pro téměř šest desítek zahrádek, které v kolonii jsou. „Jako zásobníky používáme velké vany a cisterny z Feroxu,“ doplnil Katuščák.

Shodou okolností vyhlásil Děčín zákaz odběru povrchových vod jen několik hodin předtím, než se nad městem prohnal přívalový déšť. Ten v pondělí zatopil několik dopravně důležitých míst, voda natekla i do několika domů. Hasiči zasahovali během dvou hodin na přibližně patnácti místech, převážně v Děčíně a okolí.

Největší problémy měli řidiči v Podmoklech. Voda zaplavila viadukt Pětimostí, který si ocitá pod vodou pravidelně. Projet nebylo možné ani viaduktem na Dělnické ulici, jen s opatrností to šlo pod Novým mostem u benzinové stanice na protějším břehu. V Mostní ulici mezi Starým Městem a průmyslovou zónou v Krokově ulici ve vodě uvázlo auto, které museli vytáhnout hasiči.

Přestože spadlo během jedné hodiny tolik vody, co mnohdy za celý měsíc, na vodních tocích, především těch menších, se to z dlouhodobého pohledu příliš neprojevilo. „Podobné srážky rychle spadnou, ale stejně rychle odtečou, protože se nestihnou vsáknout do půdy,“ vysvětlil Radek Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Například Ploučnice měla podle údajů ČHMÚ v pondělí odpoledne průtok 3,26 metru krychlového za vteřinu. Během večera vystoupal na 8,11 kubíku, během úterního odpoledne ale opět spadl pod čtyři kubíky a stále klesal. Stejná situace byla i na Kamenici ve Hřensku, kde po dešti stoupl průtok čtyřnásobně a během necelého dne se vrátil na původní hodnoty.