Krajští politici totiž budou na zastupitelstvu mimo jiné rozhodovat o sloučení děčínských průmyslovek a gymnázia s obchodní akademií. Studenti dotčených škol politikům vzkazují: Bude vám horko!

Konečné slovo by mělo padnou ve středu po poledni, kdy je klíčový bod slučování na programu krajského zastupitelstva. Petr Jakubec, radní Ústeckého kraje pro oblast školství Děčínskému deníku v pondělí řekl, že se odložení hlasování o sloučení škol odkládat nebude.

„Máme nachystanou demonstraci přímo v Ústí nad Labem u krajského úřadu. Chceme na jednotlivé zastupitelky a zastupitele dostatečně zapůsobit. A samozřejmě se také chce zúčastnit jednání o sloučení škol,“ řekl jeden z iniciátorů petice proti sloučení gymnázia s obchodní akademií Jan Papajanovský.

Děčínští studenti tak chtějí dát velmi hlasitým způsobem najevo svůj nesouhlas s plánem krajských politiků. Považují jej za pošlapávání historických tradic obou škol a argumenty krajských úředníků a politiků o úsporách považují za liché.

„Já je chápu. Je skvělé, že se zajímají,“ komentoval akci studentů krajský zastupitel Jaroslav Foldyna.

Na obranu především gymnázia se postavila také dvě městská zastupitelstva. Jako první protestovalo proti slučování škol děčínské zastupitelstvo. To dokonce ve svém usnesení nabídlo určitou spoluúčast na provozních nákladech gymnázia tak, aby byla zachována jeho samostatnost. O několik dní později se proti slučování středních škol v Děčíně vyslovili také zastupitelé z nedalekého Benešova nad Ploučnicí. Většina dětí z tohoto města totiž studuje na středních školách právě v Děčíně.

S takzvaným plánem optimalizace středního školství přišel krajský úřad před několika lety kvůli klesajícímu počtu dětí. Často přitom slučuje zcela rozdílné školy jako například v Rumburku střední zdravotnickou školu s obchodní akademií a gymnáziem. Při optimalizaci školství ale téměř zcela opomíjí restrukturalizaci studijních a učebních oborů tak, aby vyhověli požadavkům zaměstnavatelů.